Kam s dětmi v létě, když jste na azylu?

Publikováno: 6. 9. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Kam s dětmi v létě, když jste na azylu?
© Foto: Věra Cvoreňová

Zatímco mateřské školky svůj provoz přes léto omezují, nebo zcela ruší, naše předškolní kluby fungují s přestávkami i během letních prázdnin. Pro rodiny z azylových domů, rodiny s nízkými příjmy, nejistým bydlením či jinak sociálně slabších poměrů, se nabídka letního provozu a volnočasových akcí pro jejich děti stala velmi vítanou a hojně využívanou příležitostí. A to jak v našem smíchovském i holešovickém předškolním klubu.

Co všechno jsme o prázdninách podnikli?

Na Praze 7, kde předškolním klub sídlí přímo v prostorách azylového domu, se během července uskutečnila řada výletů po okolí, návštěv kulturních zařízení, čí společných aktivit, kterých se mohli účastnit jak děti, tak i jejich rodiče. Společně jsme probádali všechny způsoby trávení volného času v blízkém parku Stromovka a holešovickém Výstavišti (dětská hřiště, horolezecké stěna, návštěva planetária, jízda na in-line bruslích, projížďka lodí od Čechova mostu, prostředí Trojského zámku, …). Cílem bylo zprostředkovat rodičům možnosti trávení volného času s jejich dětmi mimo provoz klubu.


Finanční situace rodin z našeho klubu je často velmi špatná. Nemohou si dovolit brát děti na výlety, natož vyrazit na nějakou dovolenou mimo Prahu. Často tráví čas s dětmi v prostorách azylu, nebo na blízkých hřištích, občas vyráží do Stromovky. Jedna maminka mi tu plakala, že když ušetří peníze na vstup do ZOO, stěží tam dětem může ještě koupit zmrzlinu,“ dodává pracovnice předškolního klubu na Praze 7 Aneta Kozáková.

Klub na Praze 5 nabízel dětem také zajímavý program. Fungoval v obvyklém předškolním režimu, v kterém děti nachází stabilitu a pocit jistoty, program byl spestřen větší nabídkou letních volnočasových aktivit. Děti navštívily Muzeum Lega, Petřínskou rozhlednu, Království železnic, či Žluté lázně, kde zkoušely trénovat svůj plavecký um.

Práce s rodiči je v obou našich klubech stěžejní, jak shrnuje koordinátorka pražských předškolek Eliška Valouchová: „výrazně vnímám vliv fungování klubu také na rodičovskou komunitu. Rodiče či pěstouni se navzájem seznámí, mohou s dětmi podnikat společné akce, vyměňovat si zkušenosti a informace, vzájemně se podpořit v mnohdy náročných životních situacích“.

Oba kluby společně vyrazily na dva velké výlety mimo Prahu. První byl do zábavně vzdělávacího parku Mirákulum a druhý do Plzeňské ZOO a Dinoparku. Cílem bylo dopřát nevšední zážitek a výlet rodinám s dětmi, na který budou po konci prázdnin děti moci vzpomínat.

Už tu máme září

Nový školní rok už je v plném proudu, oba naše kluby tak přivítaly nové dětské tváře, které si teď v klubu pomalu zvykají na nový režim a často první chvíle bez rodičů. Cílem našich předškolek je zejména příprava dětí i rodičů na přestup do klasické mateřské školy či do školy základní. Každý rok se nám tak obměňuje téměř celé skupinka dětí, nehledě na to, že v případě volné kapacity přijímají kluby děti během celého roku.

Všem našim absolventům držíme palce, aby se jim ve školkách, přípravných ročnících či prvních třídách dařilo! ;)

A co je u nás ještě nového?

Předškolnímu klubu na Praze 7 poskytla městská část pozemek! V červenci proběhla brigádka našich pracovníků a vznikla tak komunitní zahrada s velkým pískovištěm, prostorem pro sázení zeleniny a velkou vymalovanou plochou připravenou na graffiti malby mládeže z našeho Kulturně komunitního centra na Smíchově. Teambuildingově pojatá akce tak přinesla své ovoce nejen v podobě první úrody, ale i v prostředí připraveném na aktivity dětí a mládeže.

S novým školním rokem se změnily možnosti našich stávajících dobrovolníků, kteří nachází uplatnění v obou našich klubech. Jsou k ruce naším pracovnicím, pomáhají dětem se sebeobsluhou a celkovým rozvojem. Pokud máte volno jedno či dvě dopoledne v týdnu a chuť věnovat svůj čas druhým, zejména dětem, ozvěte se naši koordinátorce Elišce Valouchové, na email eliska.valouchova@clovekvtisni.cz, více informací najdete v inzerátu.

Autor: Aneta Kozáková, pracovnice předškolního klubu

Související články