Kambodža: Energii z autobaterie vyměnili za domácí solární systém

Publikováno: 31. 10. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Kambodža: Energii z autobaterie vyměnili za domácí solární systém
© Foto: ČvT archiv

Padesáti sedmiletá Sor Sar Ngoun, matka čtyř dětí, žije v kambodžské vesnici Topsrov. Zdrojem příjmů pro rodinu je převážně pěstování rýže a tržních plodin, což jim vynáší asi 1 500 dolarů ročně, plus zhruba 1 200 dolarů z důchodu manžela paní Sor. Jejich nejmladší dcera ještě bydlí doma, tři starší se již odstěhovaly za prací či studiem do hlavního města Phnompenhu. Uživit rodinu v malé vesnici navíc bez stabilního přívodu elektřiny není jednouché. Sor Sar Ngoun se ale nevzdává.

Rodina paní Sor doposud využívala k napájení světla pro domácnost autobaterii. Používání autobaterie jako zdroje energie ale bylo časově náročné a velmi drahé. Baterii bylo zapotřebí jednou týdně zanést do dobíjecí stanice a dvakrát ročně se musela vyměnit úplně, protože déle prostě nevydržela. Dobíjecí stanice se nachází velmi daleko od domu a jedno dobití stačí na pouhých 600 watthodin. S tím lze každý večer zapnout jednu lampu a na chvilku si pustit televizi, to je vše. Tento omezený zdroj elektřiny navíc stojí přibližně 157 dolarů ročně. Paní Sor se proto rozhodla pořídit stowattový domácí solární systém, který rodině dokáže zajistit pětkrát větší množství energie a nevyžaduje žádnou další údržbu.

Školení vesničtí podnikatelé

Člověk v tísni ve vybrané kambodžské provincii vyhledává, školí a vybavuje prodejce, kteří se následně specializují na solární energii. Ti pak ve spolupráci s místní společností Kamworks prodávají akreditované produkty. Takovýto tržně orientovaný přístup přináší zisk nejen prodejci a jeho rodině, ale zároveň poskytuje kvalitní produkty a služby jeho zákazníkům. Spokojení zákazníci navíc produkty sami dále propagují tím, že si o nich řeknou mezi sebou. Celá komunita se tak stále více otevírá používání nových technologií. Také paní Sor se před sedmi měsíci rozhodla pro koupi domácího solárního systému poté, co ji s touto technologií obeznámil prodejce z její vesnice.

Investice do budoucnosti celé rodiny

Paní Sor si koupi vlastního solárního systému mohla dovolit díky mikro půjčce, kterou si vyřídila přes systém P2P půjček na kiva.com. Rodina nyní měsíčně splácí 32 dolarů prostřednictvím mobilních bankovních služeb od kambodžského provozovatele Wing. Tímto způsobem bude mít vše splaceno do dvou let. Přičemž solární systém je spolehlivým zdrojem energie na více než 20 let. Jedinými náklady v budoucnu bude výměna solární baterie, která stojí 100 až 150 dolarů, jednou za tři nebo čtyři roky. Peníze, které paní Sor ušetří tím, že se již nemusí starat o údržbu autobaterie, jí zaplatí téměř pět měsíců splátek z půjčky každý rok.

Výhody spolehlivé energie

Rodina paní Sor je s výhodami spolehlivého a dostatečného zdroje elektrické energie velmi spokojená. Vaření ve večerních hodinách je nyní mnohem snazší a to při dobrém osvětlení. Také dcera teď může studovat déle po setmění. Větší množství světla v domě a kolem něj rodině přináší také větší pocit bezpečí. Přístup k informacím i zábavě z televize mají nyní tři až pět hodin denně, což bylo dříve nemožné. Paní Sor se už teď nemůže dočkat dne, kdy bude půjčka splacená a energii budou mít zdarma. Technologie na ni udělala velký dojem a vůbec nepochybuje o tom, že to byla dobrá investice.

Autor: ČvT

Související články