Karlovy Vary pojmenují park po zavražděné ruské novinářce

Publikováno: 2. 10. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Karlovy Vary pojmenují park po zavražděné ruské novinářce
©

Karlovy Vary pojmenují park v centru města po zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské. Dne 4. října od 15:30 v Karlových Varech (ul. Krále Jiřího) proběhne slavnostní pojmenování parku. Pamětní desku odhalí náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák. Následně od 16:00 v nedaleké Galerii Becherova vila přečte rozhlasová režisérka Hana Kofránková výběr z textů Anny Politkovské za doprovodu písní ruských bardů. 

„Udělalo nám obrovskou radost, že město Karlovy Vary pozitivně reagovalo na náš návrh a rozhodlo se takto uctít památku Anny Politkovské,“ řekl Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni. „Jakkoli se nám pojmenování ulic může zdát symbolické, pro lidi v represivních zemích má taková podpora velký význam.“

Anna Politkovská byla investigativní ruská novinářka, která ostře kritizovala současný režim v Rusku a 7. října 2006 byla zavražděna. Její vražda vyvolala po celém světě vlnu solidarity s ruskými novináři a aktivisty. Politkovskou si připomínají každoročně lidé v Rusku i po celém světě, v Česku probíhají vzpomínkové akce od roku 2007. Její případ odráží podmínky práce novinářů a aktivistů v Rusku. Po Politkovské se jmenuje již náměstí v Římě nebo tiskové centrum v Evropském parlamentu.

S  nabídkou pojmenovat české ulice, náměstí a další místa po významných novinářích, disidentech či obhájcích lidských práv ze světa bychom rádi oslovili i další česká města a obce,“ uvedl Marek Svoboda. Kampaň Adresa: lidská práva, připravená Člověkem v tísni, chce podobným způsobem připomenout další osobnosti, jako byli disidenti Oswaldo Payá či Laura Pollánová na Kubě, novinář Georgij Gongadze na Ukrajině či obhájkyně lidských práv Natálie Estěmirovová v Rusku.

Pojmenování Parku Anny Politkovské – program:

  • 4. října od 15:30 v Karlových Varech (ul. Krále Jiřího)
  • 15:30 slavnostní odhalení pamětní desky (v parku)
  • 16:00 veřejné čtení z textů Anny Politkovské (v Galerii Becherova vila, ul. Krále Jiřího 9)
  • Texty Anny Politkovské přečte rozhlasová režisérka a recitátorka Hana Kofránková, zazní písně ruských bardů.

Anna Stěpanovna Politkovská (roz. Mazepová)

30. 8. 1958 – 7. 10. 2006. Narodila se v New Yorku v rodině sovětských (ukrajinských) diplomatů při OSN, vystudovala Moskevskou státní univerzitu (diplomovou práci věnovala poezii Mariny Cvetajevové). Žurnalistické práci se začala věnovat v období relativního uvolňování poměrů v Sovětském svazu (tzv. perestrojky). Kolem roku 2000 nastoupila do novin Novaja gazeta a krátce na to pro ně začala psát o znovuobnoveném konfliktu v Čečensku. Celosvětovou pozornost si získaly její odvážné reportáže z válečné zóny, v nichž zejména popisovala, jak válka dopadala na obyčejné lidi. Kromě stovek článků je autorkou několika knih, jako například Ruský deník či Putinovo Rusko, které jsou přesnou analýzou poměrů v Rusku. 

Více: http://www.clovekvtisni.cz/index2.php?parent=&sid=&id=360&idArt=918

Autor: