Kategorie Vypadáváš ukáže filmy o digitálním zapadání nebo vypadávání

Publikováno: 10. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Kategorie Vypadáváš ukáže filmy o digitálním zapadání nebo vypadávání
© Festival Jeden svět

Pandemie zdůraznila naši závislost na prostředcích virtuální komunikace. Těm z nás, kteří máme luxus přístupu k internetu ukázala, že dokážeme nakupovat bez toho, abychom viděli kohokoliv živého i to, jak zvládneme pokračovat v zaměstnání nebo jeho hledání, aniž bychom zavítali do kanceláře či na osobní pohovor. Mnohým z nás ukázala a pořád ukazuje, kolik jsme toho ve změněných podmínkách schopni vydržet a překonat.

Letošní hlavní tematická kategorie Vypadáváš odráží realitu, kterou mnoho z nás v pandemickém světě zažívá denně. Zatímco někoho život online pohlcuje víc a víc, jiní k němu nemají dostatečný přístup, anebo se ho dobrovolně neúčastní. Z různých důvodů někteří z nás už téměř rok z online prostředí, kam se přesunula většina běžného života, vypadávají. Nástrahy online světa a určitý sentiment po analogu a fyzičnu reflektují i vybrané filmy.

Tím prvním je nejnovější dokumentární film americké režisérky Shalini Kantayya Digitalizovaný předsudek, v němž se vydáme na cestu odhalování šokující nerovnosti a kulturních stereotypů, na jejichž základě fungují člověkem nastavené počítačové algoritmy. Předpojatá umělá inteligence může žadatelům upřít nárok na hypotéku, dát vyhazov zaměstnancům nebo vystavit občany daného státu mocenské zvůli. Skupina aktivistek, odbornic i přímých obětí algoritmické šikany ukazuje, jak předsudky z analogového světa nejenže s digitalizací nemizejí, ale nabírají skrytě na rozsahu a závažnosti.

Ve filmu Bílý šum režiséra Daniela Lombrosa zase budete mít možnost proniknout mezi členy a členky ultrapravicové scény ve Spojených státech, pro kterou je internet klíčovým prostředím, jímž šíří svůj vliv. Po boku tří vlivných influencerů, včetně protimuslimské aktivistky Lauren Southernové, jejíž popularita na sociálních sítích stoupá spolu s jejím rasistickým aktivismem, nahlížíme do způsobu přemýšlení, který formuje nenávistné projevy bílých Američanů, namířené proti domnělé vnější hrozbě. Snímek si v USA získal velkou pozornost, protože přichází v době, kdy země zůstává rozdělená a snaží se vyrovnat s mnoha projevy nacionalismu a rasismu. Stejně jako film hledá odpovědi, z čeho takové jednání pramení.

Na oba filmy se budete moci podívat už od 20. května na jedensvetonline.cz. Dokument Bílý šum navíc uvedeme jako online projekci ze studia Jeden svět živě 12. května od 14:00. 


Autor: Zuzana Gruberová

Související články