Kdo si hraje, nezlobí? Aneb jak snadno vznikne dluh 1,5 milionu

Publikováno: 20. 10. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Kdo si hraje, nezlobí? Aneb jak snadno vznikne dluh 1,5 milionu
© www.pixabay.com

Život přináší na jednu stranu mnoho radostí, na straně druhé může leckomu přichystat řadu nepříjemných situací. Paní Romana žila se svým manželem Josefem a dvěma malými dětmi celkem spokojený život. Pak však přišlo nemilé překvapení v podobě dluhů, které si Josef způsobil svým gamblerstvím. Ani rozvod neochránil Romanu od toho, aby se jí zcela převrátil život.

Než si Romana s Josefem založili rodinu, koupili si starší dům na vesnici. Na dům si vzali nemalý hypoteční úvěr, neboť jejich nový domov vyžadoval rozsáhlejší rekonstrukci. Záhy do rodiny přibyl první přírůstek a Romana odešla na mateřskou dovolenou. Díky Josefovu stabilnímu zaměstnání ve stavebnictví žila rodina skromně, ale spokojeně. Josef chodil do práce, zatímco Romana obstarávala děti a dům. Postupem času začal Josef chodit z práce později a později. Romana byla důvěřivá a nechtěla vyvolávat zbytečné hádky, a tak Josefovi pozdní příchody tolerovala. Josef se vymlouval na neustále přesčasy, přísného šéfa a na pár piv po práci s kamarády. Doma trávil čas s dětmi a hraním her na počítači.

Josef měl přes dvacet nesplacených úvěrů

Jednoho dne přišla domů upomínka k nezaplacené mikro půjčce. Romanu to velice překvapilo, neboť se manžel o půjčce vůbec nezmínil. Proběhla menší hádka, ale Josef slíbil, že vzniklý dluh samozřejmě okamžitě uhradí. Zanedlouho však přišly další upomínky. Nyní už musel Josef s pravdou ven, beztak už byla celá situace nad jeho síly. Přiznal se, že po práci chodí do herny a je notorickým hráčem. Romana věděla o občasných sázkách, ale netušila, jak moc celá věc zašla daleko. V tu chvíli měl totiž Josef už přes 20 nesplacených úvěrů u nejrůznějších nebankovních společností. Některé dluhy konsolidoval a tak se mu podařilo vše déle tajit. Dával si pozor, včas vybíral poštu a došlé upomínky rychle před manželkou schovával. Celkový dluh se rovnal téměř půl druhého milionu. Půjčky však vůbec nešly na chod domácnosti, všechny zapůjčené peníze byly za manželčinými zády nenávratně utopeny v hazardu.

Romana byla hluboce zraněna, nedokázala už manželovi dále věřit a okamžitě podala návrh na rozvod. Josef se odstěhoval, od té doby o něm neměla žádné zprávy. Do schránky však vzápětí dostala řadu upomínek od nejrůznějších společností. Pokud by šly dluhy do exekucí, budou v rámci společného jmění manželů vymáhány i po ní, jako manželce. Romana byla zoufalá, a tak vytočila naši dluhovou poradenskou linku. S naší dluhovou poradkyni pak společně napsaly všem společnostem doporučené dopisy, aby včas projevily nesouhlas s manželovými dluhy (podle § 732 Zákona č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku). V nesouhlasech uvedly, že úvěry byly sjednané bez vědomí a vůle manželky a získané finanční prostředky nesloužily k zajištění chodu společné domácnosti či obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Díky těmto včas podaným nesouhlasům, bude mít Romana v případě exekucí manžela účinnou obranu. Josefovy přešlapy by tak měly být vyjmuty ze společného jmění manželů. Jako samoživitelka, tou dobou na mateřské dovolené a s velmi nejistými vyhlídkami na jakékoliv výživné od otce dětí, to nebude mít vůbec jednoduché. Hrozí i, že přijde o střechu nad hlavou. Díky dluhové poradkyni ale není na všechny své problémy úplně sama.

Autor: Klára Gasserová, dluhová poradkyně

Související články