Kdybych měl miliardy, koupil bych dětem všechno, říká samoživitel Ștefan z Moldavska

Publikováno: 21. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Kdybych měl miliardy, koupil bych dětem všechno, říká samoživitel Ștefan z Moldavska
© Tereza Hronová

Zaplatit poplatky za školku pro děti, koupit léky pro syna a ještě, aby zbylo i něco na nákup potravin či oblečení. Zajistit chod domácnosti z platu dělníka není vůbec jednoduché, natož v době, kdy vše zdražuje a ceny rostou. Ștefan, otec samoživitel se třemi dětmi, dostal od Člověka v tísni nouzové peníze. Projekt na boj v energetickou krizí financuje Evropská unie.

Ceny nejen energií, ale i základních potravin a zboží, vzrostly v Moldavsku oproti minulému roku dvojnásobně, v některých případech až trojnásobně. Třeba uhlí se ještě loni prodávalo za 3200 lei (4000 Kč) za tunu, letos už ale tuna stojí 7000 lei (8800 Kč). Podobně na tom jsou ceny hygienických potřeb, potravin, osiva nebo léků. To přidělává starosti především těm nejchudším lidem – seniorům, rodičům samoživitelům, rodinám s více dětmi.

Člověk v tísni se s podporou Evropské unie snaží těmto lidem pomoci, materiálně i finančně. Jedním z tisíců lidí, kteří v rámci projektu obdržely peníze je i Ștefan, otec samoživitel se třemi dětmi Mohl zaplatit poplatky za školku pro své děti a za zbylé finance koupit léky pro syna. Matka dětí o ně nejeví zájem, a tak zůstal Ștefan na všechno sám. Jako dělník si vydělá 100-200 lei (500-1000 Kč), tedy ne tolik, aby dokázal pokrýt náklady své rodiny, a proto je za jakoukoliv pomoc velmi vděčný. 

"Kdybych měl miliardy, koupil bych jim všechno, co chtějí. Ale já je nemám, tak dělám, co můžu."

Okamžitá pomoc v době energetické krize

Lidem, jako je Ștefan, pomáháme díky humanitárnímu projektu na boj s energetickou krizí, který financuje Evropská unie. Jsme v úzkém kontaktu s Ministerstvem práce a sociálních věcí a dalšími státními orgány, které zajišťují sociální služby v Moldavsku. Společně vybrané domácnosti pak dostávají finanční příspěvek 1000 lei (50 EUR). Plánujeme takto podpořit 40 000 domácností. Někteří zvláště potřební lidé dostávají také topivo na zimu. 

V rámci projektu podporujeme také místní organizace a iniciativy, které zajišťují sociální služby, jako je poskytování obědů, hygienických potřeb nebo dopravy. Vzniká také studie o zadluženosti domácností v souvislosti s energetickou krizí. Celkem evropský projekt v celém Moldavsku pomůže více než 46 000 domácnostem (133 400 osob) a podpoří nejméně 27 organizací. 


Autor: Karolína Šugarová

Související články