Jsou to chvíle, kdy nemusíme myslet na realitu – SOS Ukrajina v Moldavsku podporuje volnočasová centra pro uprchlíky

Publikováno: 7. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Jsou to chvíle, kdy nemusíme myslet na realitu – SOS Ukrajina v Moldavsku podporuje volnočasová centra pro uprchlíky
© Foto: Tereza Hronova

Moldavsko je jednou z nejmenších zemí Evropy, ale i tak přešlo od začátku války na Ukrajině přes její území více než 600 tisíc uprchlíků. Zhruba 90 tisíc jich tam zůstává. Tito lidé mimo materiální pomoc potřebují i psychologickou podporu a rozptýlení ve volném čase. Nezisková organizace Luceafărul Sudic proto díky sbírce SOS Ukrajina organizuje pro uprchlíky výtvarné kurzy.

Jak byste vyplnili svůj volný čas, kdybyste se ze dne na den ocitli v cizí zemi? Přátele, domov i své věci jste nechali stovky kilometrů daleko a s sebou máte jen pár příručních zavazadel. Z Ukrajiny odešlo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) už více než 7,5 milionu lidí, převážně žen s dětmi a starší lidé. 

Ve městě Cahul na jihu Moldavska pořádá organizace Luceafărul Sudic výtvarné kurzy pro děti. Hodiny malování, kreslení nebo třeba quillingu (tzv. papírových filigránů) mohou děti využít k tomu, aby daly prostor své fantazii a kreativitě, a třeba zkusily i úplně novou aktivitu. „Doma na Ukrajině jsme nic podobného s dcerou nedělaly. Tady jsme ale potřebovaly nějak zaplnit volný čas, a tak jsme přišly sem do kreativního centra. Dceru kreslení moc baví, je tvořivá a učí se novým technikám a stylům,“ říká Oxana z Ukrajiny o zkušenosti s kurzy malování.

„Když jsme žádali o projekt, tak zde bylo zhruba 1 500 uprchlíků, z toho 50-60 % byly děti, pro které bylo potřeba vymyslet nějaké mimoškolní aktivity. Vedle našeho kreativního centra tak vznikl ještě další prostor pro děti uprchlíků,“ popisuje práci organizace její ředitelka Agnesa Grecova. 

SOS Ukrajina pomáhá i za hranicemi 

V kreativním centru si mohou děti spolu s rodiči odpočinou, tvořivě využít volný čas a na chvíli nemyslet na to, co se kolem nich děje. Kurzy mimo jiné poskytují prostor k přemýšlení a vyjádření vlastních emocí, což přispívá k lepšímu psychickému zdraví. „Měli jsme prostor, ale chybělo nám vybavení. Požádali jsme tedy o podporu při zařízení centra, kde jsme potřebovali školní pomůcky, tabule, projektor, ale třeba i hračky,“ dodává Agnesa. Aby bylo centrum pro lidi z Ukrajiny plně funkční a sloužilo dětem jako bezpečné místo k trávení volného času, zajistili jsme ze sbírky SOS Ukrajina potřebné vybavení a pomůcky.

Autor: Karolína Šugarová

Související články