Když hoří ..

Publikováno: 27. 2. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Když hoří ..
© Public Domain Pictures

11. února kolem třetí hodiny propukl v Předlicích požár. Znovu. Tentokrát hořelo v nejvyšším patře domu, který se nachází u předlické základní školy. Upoutal nás kouř z hořící bytu a příjezd velkého počtu hasičských a policejních aut. Hned jsme vyrazili na místo, abychom zjistili více informací a nabídli pomoc.

Před domem stál dav lidí, někteří jen v ponožkách. Zjistili jsme, že všichni obyvatelé domu museli být v rychlosti evakuováni ze svých bytů. Bohužel nikdo nebyl schopný přesně určit, kdy se budou moci lidé vrátit do svých domovů. Vzhledem k nepříznivému počasí jsme všem nabídli možnost využít náš dům, který se nachází hned přes ulici. Tuto možnost lidé rádi využili. Děti se zabavili v nízkoprahovém klubu a dospělí se zahřáli kávou a čajem. Poté naštěstí hasiči povolili lidem návrat do domu. Lidé však zůstali bez elektřiny, jelikož její zapojení mohlo způsobit další požár. Tedy jsme lidem poskytli oblečení, teplou vodu a domluvili jsme se, že se do hned následující den ráno zastavíme a pomůžeme s řešením této obtížné situace.

Druhý den ráno jsme obešli všechny byty s nabídkou pomoci. Jednalo se o celkem 14 bytů. Elektřina stále nebyla zapojena, lidé si nemohli uvařit, svítit. Největším problémem bylo ale topení – také na elektřinu. Informace od obyvatel domu se velmi lišily. Někdo říkal, že se má vystěhovat celý dům, někdo, že se to týká pouze nájemníků, kterým v blízké době končí nájemní smlouva atd. Pro ujasnění informací jsme zkontaktovali správce domu, se kterým jsme rovněž chtěli domluvit další postup. Správce s námi však odmítl komunikovat. Zjistili jsme, že jsme doposud jediní, kdo se celou nepříjemnou situací zabývá. Zkontaktovali jsme proto sociální pracovnice z ÚMO Město. Domluvili jsme se, že se v domě také zastaví a v rámci svých možností lidem pomohou.

Za lidmi jsme chodili denně. Rodině, která vyhořela a přišla o všechno, jsme zprostředkovali pobyt v krizovém centru Spirála. Před nástupem se nám však společně s rodinou podařilo najít byt, do kterého se rodina mohla přestěhovat. To bylo určitě lepší řešení a v současné době, kdy je v Ústí nad Labem velmi problematické najít bydlení, téměř zázrak. Vzhledem k tomu, že elektřina stále nefunguje, jsme lidem nabídli možnost vyprat oblečení, uvařit, vykoupat se a nabít telefon. Této nabídky někteří využili. V průběhu týdne jsme s lidmi hledali bydlení a snažili se je podpořit v této těžké situaci.

Elektřina je v současnosti sice zapojena, ale závažnost situace nadále trvá. Domy v Předlicích nejsou v dobrém stavu a obdobná situace může nastat kdykoliv znovu.

Autor: Lucie Šťástková, pracovnice SAS