Když je učení zábava

Publikováno: 25. 9. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Když je učení zábava
© ČvT

Letní prázdniny jsou pro nás „vzdělávače“ z pražské pobočky tak trochu smutným obdobím, kdy práci s dětmi nahradí hromada dlouho odkládané administrativy. Letos jsme se však rozhodli, že to nenecháme jen tak, a konec prázdnin nám i dětem trochu zpestříme. A tak se zrodil nápad uspořádat vzdělávací příměstský tábor.

Cíle byly jasné – vymyslet pro děti takový program, který je bude nejen bavit, ale zároveň se při něm budou nenásilnou formou něco učit a trochu si tak procvičí hlavičky před nástupem do školy. Nakonec tak vznikl týdenní program na téma „Putování v čase“, při němž děti čekala cesta napříč minulostí přes pět období – pravěk, starověk, středověk, novověk a moderní dějiny. Vyhradili jsme si na tábor dva týdny, během kterých se uskutečnily dva týdenní turnusy se stejným programem, každý den od 9 do 13 hodin.

Po nejrůznějších peripetiích se nám podařilo dát dohromady dvě šestičlenné skupinky dětí, na které čekalo nevšední týdenní dobrodružství. Na začátku každého dne se děti vždy dověděly něco zajímavého o daném historickém období a následně se do něj samy přenesly a vyzkoušely si, jak se v těch dobách žilo. V pravěku se tak například učily, jak si rozdělat oheň křesadlem a ulovit mamuta, ve středověku hledaly lék na mor, v novověku objevovaly po stopách mořeplavců nejrůznější země a v moderní době si povídaly o současných i budoucích vynálezech. Většina her přitom byla propojená s vědomostními úkoly, takže děti v jejich průběhu četly texty a odpovídaly na otázky, počítaly příklady a luštily křížovky a hlavolamy. Za všechny aktivity pak dostávaly body, které si lepily do sešitků, a kterých musely každý den nasbírat dostatek, aby se mohly posunout do dalšího období.

Podle počtu nasbíraných bodů jsme pak poslední den vyhlásili nejlepší cestovatele časem a všechny děti si rozdělily odměny v podobě populárních knížek, komiksů a stolních her. Nadšení z tábora bylo veliké a od nejednoho dítěte jsme zaslechli, že už se těší na další tábor zase za rok. Tak uvidíme…Autor: Markéta Sobotková, manažerka projektu OP PPR Člověk mezi lidmi

Související články