Kolik dětských dlužníků se bude nuceno ještě potýkat s exekucemi? Pomoc advokátky teď potřebovali ve dvou případech v jednom dětském domově

Publikováno: 7. 2. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Kolik dětských dlužníků se bude nuceno ještě potýkat s exekucemi? Pomoc advokátky teď potřebovali ve dvou případech v jednom dětském domově
© Foto: Česká televize

Dva případy tzv. dětských dlužníků z jednoho dětského domova vyžadovaly pomoc advokátky při řešení exekučně vymáhaných dluhů. Měli se jich dopustit před lety, když třeba jednomu bylo teprve deset. Vstupovat do života z dětského domova samo o sobě není vůbec jednoduché a nést si s sebou zátěž nepochopitelného dluhu například za svoz odpadu, za který nemohu, je demotivující.

V minulosti řešila i naše organizace desítky podobných exekucí v rozporu se zákonem. Kolik takových dětských dlužníků, kteří to o sobě zatím nevědí, je ještě v českých dětských domovech nebo socioekonomicky slabších rodinách? O tom, že dětské dluhy jsou stále realitou, informoval pořad České televize 168 hodin.

Michal žil několik let v dětském domově, který mu vytvořil zázemí, umožnil dokončit školu a podpořil ho v jeho zájmech. Když se vyučil instalatérem, sám si našel práci i bydlení. Chtěl si pořídit nový mobil na splátky, zjistil však, že je v exekuci.

Když dnes dvacetiletý mladík chodil na základní školu, rodiče za něj nezaplatili poplatek za odpad. Pohledávku předalo středočeské město Králův Dvůr exekutorovi. Tento postup je ale podle Michalovy advokátky z pohledu judikatury v rozporu se zákonem – obec nemá právo vymáhat poplatky za komunální odpad po osobách, které byly v době vzniku dluhu nezletilé. Přesto se to děje.

„V tomto případě vede město Králův dvůr exekuci proti klientovi za dluh, který mu měl vzniknout v době, kdy mu bylo deset let. Ta exekuce byla zahájena v roce 2017 a stále trvá. V současné době je vymáhán dluh ve výši asi osm a půl tisíce korun,“ popsala Kristýna Dolejšová Kabelová, advokátka, která na podobných případech spolupracuje s námi a také s organizací Tady a teď, která se dlouhodobě zabývá případy dětských dlužníků, včetně Michalova.

S informací, že má dluh v exekuci, si Michal nevěděl rady, a tak se obrátil tam, kde mu vždy pomohli. „On se snaží postavit se na vlastí nohy, chodí poctivě do práce, snaží si i přivydělávat, ale ta částka za tu exekuci není úplně malá v jeho příjmu. Musím říct, že mi ho bylo strašně líto,“ poznamenal ředitel Dětského domova Unhošť Jiří Beránek.

Přitom s řešením exekuce kvůli poplatku za svoz odpadu se v případě „svých dětí“ nepotýká v poslední době poprvé. Nedávno se stejné advokátce podařilo zastavit po četných peripetiích exekuci, kterou měli na sobě dva bratři sirotci.

Kolik je ještě spících dětských dluhů, nelze přesně zjistit. Ani případ Michala by se neobjevil v žádném přehledu dluhů a exekucí nezletilých v Česku. Projekt Za děti bez dluhů organizace Tady a teď uvádí, že aktuálně jsou v exekuci tisíce dětí! Nejvíce jich žije v Plzeňském kraji. Další, původně dětští dlužníci, jsou dnes mladí dospělí, kterých jsou v exekuci desetitisíce.

Máte-li exekuci/e kvůli dluhu/ům z dětství a chcete se poradit, zavolejte na naši help linku 770 600 800.

 Jak se k Michalově případu postavilo po natáčení reportáže 168 hodin město Králův dvůr, podívejte se tady.
Autor: 168 hodin České televize a ČvT

Související články