Komiksová soutěž: Zadání mladí 19–25 let

Publikováno: 3. 6. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Komiksová soutěž: Zadání mladí 19–25 let
© Foto: varianty

Povoláváme všechny milovníky příběhů! Je tu 11. ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět!

Klimatická změna není jen pojem v učebnici nebo fráze z televizních novin. Je to proces, který ovlivňuje každodenní život mnoha lidí po celém světě. Někteří z nich se snaží změny klimatu zmínit a někteří se jim snaží přizpůsobit. Kdo jsou tito lidé? Poznej tváře klimatické změny! 

Vytvoř komiks, který ztvární jeden z reálných příběhů klimatické změny. Seznam se s Fátimou, Lobem a Tith, kterých se změna klimatu bezprostředně dotýká. Do komiksu můžeš jejich příběh převyprávět, propojit jej s vědeckými fakty o změně klimatu, navrhnout jiné řešení situace, nebo se příběhem jen inspirovat a vytvořit svůj vlastní komiks.

Vyber si jeden z příběhů a pusť se do tvorby!

Příběh Fátimy z Afghánistánu


“Jsem Fatima a se svými třemi syny a dcerou žiju ve vesničce na severu Afghánistánu. Postarat se o rodinu stojí spoustu sil, není tu voda. Podařilo se mi přeměnit vyprahlou poušť na krásný úrodný kus zemědělské půdy. Na třetině mého pozemku jsem si udělala stupňovitou terasu pro pěstování zeleniny a na zbytku jsem zasadila mandloňový sad. Okolí mého domu je teď zelené a živí mě. Přicházejí ke mně ženy z okolí, aby se také naučily, jak ozelenit poušť.”

Chceš se o Fátimě dozvědět více? KLIKNI SEMPříběh Loba, obránce amazonského pralesa 


“Jsem Paulo Paulino Guajajara a říkají mi Lobo a bráním Amazonii, svůj domov, před vypalováním. Občas mám strach, ale musíme pozvednout hlavu a jednat. Je třeba chránit naši půdu i životy, protože na mnoha místech v okolí dochází k ničení přírody. Těžaři kácí a odnáší dobré stromy, které mají dřevo tvrdé jako ocel. Musíme ochránit tenhle svět pro budoucnost našich dětí, proto zatýkám nelegální těžaře a předávám je policii.”

Tento příběh bohužel nekončí šťastně, těžaři Loba zastřelili v přírodní rezervaci Araribóia v roce 2019. Chceš se o Lobovi dozvědět více? Podívej se na video:


Příběh Tith z Kambodži 


“Jmenuji se Tith Davy a jsem učitelka. Povodně a silné bouře jsou u nás v Kambodži čím dál častější. Lidé přicházejí o zvířata a voda ničí domy. Dříve jsme na povodně nebyli připraveni. Díky systému včasného varování teď ale stihneme zajistit a ochránit náš majetek dříve, než nás povodeň dostihne. Systém nám zasílá na mobil upozornění, když se nebezpečně zvedá hladina vody v řece, abychom se mohli připravit.”

Chceš se o Tith Davy dozvědět více? Podívej se na video:


Nevíš, jak svůj komiks začít? Vyber si jeden z postupů:

Pokračuj ve vyprávění

Podívej se na obrázek k příběhu – jaké emoce v tobě vyvolává? Jaké otázky k příběhu tě napadají? Sepiš si hlavní myšlenky. Využij obrázek jako první komiksový rámeček a pusť se do tvorby dalších.

Vytvoř alternativní příběh

Vyber jeden z příběhů a využij ho jako inspiraci pro vytvoření nového. Jaké postavy budou v příběhu vystupovat? Co bude hlavní zápletkou a jak to všechno dopadne?

Sepiš si vlastní scénář

Než se pustíš do samotného kreslení, napiš v několika větách vlastní scénář inspirovaný jedním z příběhů. Jaké jsou klíčové momenty? Mysli na to, že by příběh měl mít pointu, gradovat a vyústit v překvapivý závěr.

Zajímají tě další tváře klimatické změny? PROZKOUMEJ TYTO PŘÍBĚHY.

Autor: Varianty

Související články