„Konečně můžeme splatit půjčku, koupit si pšenici a rýži a nebo benzin,” říká Zahid z Afghánistánu. Finanční pomoc od nás získalo 17 172 lidí.

Publikováno: 22. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
 „Konečně můžeme splatit půjčku, koupit si pšenici a rýži a nebo benzin,” říká Zahid z Afghánistánu. Finanční pomoc od nás získalo 17 172 lidí.
© Foto: Jallaluddin Adibpoor

S finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky jsme poskytli finanční podporu určenou na potraviny rodinám ve středním Afghánistánu.

Dříve mohl Zahid, 16let, studovat, ale po smrti svých bratrů musel začít pracovat, aby pomohl svému otci zajistit jídlo pro celou rodinu. V současné době žije v domácnosti se svými šesti synovci a třemi vdovami po zesnulých bratrech. „Když byli moji starší bratři naživu, tak jsem mohl studovat. Můj otec vždy hodně pracoval, aby uživil rodinu. Po smrti mých bratrů musel pracovat mnohem více a to i přesto, že je docela starý. Nikdy se nevzdal a neúnavně pracoval dál,“ vypráví Zahid. 

Musime se teď postarat o rodiny mých bratrů a splatit dluhy

Vesnice Sabz Sang ve středním Afghánistánu byla těžce zasažena dřívějšími boji. Nyní místní obyvatelé bojují s klimatickými změnami. Kvůli místním podmínkám se musí často stěhovat do jiných částí Afghánistánu, aby se dokázali postarat o své rodiny.

„Můj otec si musel půjčit pěníze od příbuzných a sousedů. Dlužil také téměř všem majitelům obchodů ve vesnici. Kdykoliv jsem někoho z nich potkal, tak se mne ptali, kdy peníze vrátíme. Bylo pro mě těžké dívat se na otce, jak musí pořád jen pracovat a tak jsem odešel do Samanganu, kde jsem téměř tři měsíce pracoval v uhelném dole, abych vydělal nějaké peníze a otci pomohl,” říká Zahid. „Moji bratři byli zemědělci, kteří se vždy dokázali postarat o své rodiny,” dodává. 

„Zaměstnanci Člověka v tísni vybrali naší rodinu jako jednu z nejzranitelnějších u nás ve vesnici. Díky tomu jsme obrželi finanční pomoc určenou na nákup potravin. Otec má z této podpory velkou radost. Nyní bude moct splatit půjčené peníze. Nakoupí pšenici a rýži pro celou rodinu,” říká Zahid. 

Téměř 30 miliónů lidí potřebuje v Afghánistánu pomoc 

Podle OSN OCHA bude v roce 2024 potřebovat humanitární pomoc odhadem 29,2 miliónu lidí (69 % všech Afghánců). Z toho je 23 % žen, 54 % dětí a 8,3 % lidí se zdravotním postižením. Odhadem od května do řijna 2023 třpělo nedostatkem potravin přibližně 15,3 milionu lidí (38 % z celkového počtu obyvatel Afghánistánu). 25 % obyvatel se nedostalo k základní zdravotní péči.  

Člověk v tísni s podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky finančně pomohl 17 172 Afgháncům. Z toho bylo 8 502 mužů a 8 670 žen v 19 vesnicích v oblasti Džaghátu a 35 vesnic v centrálním Afghánistánu. 

Autor: Jallaluddin Adibpoor , Mediální koordinátor pro Afghánistán

Související články