Kozy žerou i jehličnany

Publikováno: 18. 7. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Kozy žerou i jehličnany
© Člověk v tísni, o. p. s.

Sezemín (12. 07. 2018) Součástí naší služby podpora vzdělávání dětí jsou i volnočasové aktivity, které se zaměřují na smysluplné trávení volného času dětí a mládeže. Rodiny žijící v podmínkách sociálního vyloučení často čelí řadě vážných problémů, pročež na starost o smysluplné volnočasové vyžití potomků nezbývá příliš mnoho času a energie. Rodičům v této oblasti chybí pozitivní vzory a dostatek vlastních zkušeností. Smysluplné a zdravé trávení volného času je přitom zcela zásadní pro úspěšnost dítěte a jeho všestranný rozvoj. A tak se pojďme podívat, jak naše poslední volnočasová aktivita vypadala.

S dětmi z Domažlicka a Poběžovicka jsme se vydali na kozí farmu do Sezemína. Z Domažlic jsme vyrazili autobusem přes Poběžovice až do Pivoně a odtud jsme pokračovali pěšky. Cesta to byla dobrodružná. Sledovali jsme, kudy projíždíme, a hledali to v mapě. V orientaci nám pomáhala i práce s buzolou. „A když už jsme nevěděli kudy kam, pomohly nám červené fáborky umístěné na balících sena, které tam pro usnadnění naší cesty nachystali majitelé farmy,“ usmívá se Eliška Ferková, vedoucí akce.

Na farmě nás přivítali majitelé se synem Alfíkem a s černým huňáčem Aidou. Pak jsme už všichni společně vyrazili na pastvinu mezi asi 20 nejrůzněji zbarvených koz. Hladili jsme si je a krmili větvičkami stromů. „Děti nejvíc překvapilo, že kozám chutnají i jehličnaté větvičky,“ dodává Ferková. Zkoumali jsme také jejich kamennou sůl a zkoušeli ji s napětím olizovat. Poté jsme přešli dál do výběhu mezi kůzlata a několik oveček. Na závěr prohlídky farmy jsme se šli podívat do chléva, kde se kozy dojí a tráví zimu. „Kozy se, jak nám vysvětlili majitelé, dojí vždy ráno a večer, a tak když už byl chlév prázdný, zahrály si na kozy děti. Mečely, pobíhaly a nakonec se zavřely do chléva na petlici,“ přibližuje se smíchem dění na farmě Ferková. A to nebylo všechno!

Po prohlídce farmy následovala ochutnávka kozího mléka a sýrů z kozího mléka. Dostali jsme krásně naaranžované obložené chleby a zeleninový salát s nastrouhaným sýrem. Nezbylo vůbec nic. Děti byly z farmy nadšené. Skákaly na balíky sena, pozorovaly stavbu nové velké stodoly a houpaly se na houpačce zavěšené na obřím stromě. A pak už svižným tempem na autobus a zpátky domů vyprávět zážitky a nové zajímavosti rodičům a sourozencům.

Akce se uskutečnila v rámci našich projektů Daleko hleď 2018 a K.O.Z.A.

Projekt Daleko hleď 2018 si klade za cíl předcházet kriminalitě dětí a mládeže zaměřením se na jejich smysluplné trávení volného času, osobní rozvoj a rozvoj sociálních a vzdělávacích kompetencí vedoucích ke zvýšení možností uplatnění ve společnosti, vzdělávacím systému, pracovním i osobním životě. V rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni na rok 2018 je financován Ministerstvem vnitra České republiky prostřednictvím Plzeňského kraje.

Projekt K.O.Z.A. - Kooperace, Otevřenost, Zájem, Adaptace je v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Hlavním cílem "Kozy" je vyrovnání přístupu ke vzdělávání dětí, které žijí v podmínkách sociálního vyloučení.


Autor: Tereza Králová

Související články