Kritik voleb v Ázerbájdžánu Anar Mammadli byl zatčen

Publikováno: 17. 12. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Kritik voleb v Ázerbájdžánu Anar Mammadli byl zatčen
©

Praha, 17. prosince 2013 - Včera zadrželi Anara Mammadliho, šéfa nezávislé monitorovací volební organizace v Ázerbájdžánu (Election Monitoring and Democracy Studies Center, EMDS). Byla na něj uvalena tříměsíční vazba a je obviňován je z daňových úniků a nelegální obchodní činnosti.

Zatčení přišlo asi dva měsíce po volbách, které někteří čeští a evropští politici na základě dvoudenní návštěvy země označili za transparentní a svobodné. Mammadliho organizace naopak upozornila na četné nesrovnalosti a podvody během prezidentských voleb. Podobně kritická vůči volbám, které jeden z opozičních kandidátů strávil ve vězení, byla i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE); ta zhodnotila hlasování na 58 % okrsků jako „špatné“ nebo velmi „špatné“.

„Podle všeho se z Mammadliho  budou úřady snažit udělat exemplární případ, který má zastrašit další nezávislé neziskovky, podobně jako když v Bělorusku uvěznili Alese Bjalackého,“ říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni. „Jde o další důkaz toho, že v Ázerbájdžánu vládne represivní režim, který své kritiky tvrdě potlačuje. Mrzí nás, že někteří čeští a evropští politici tento režim pomohli legitimizovat, když na základě jednodenního pozorování označovali konání voleb za standardní.

Mammadli patří mezi vůdčí osobnosti občanské společnosti v Ázerbájdžánu. Úřady odebraly jeho organizaci (EMDS) registraci v roce 2008. Ani po opětovných pokusech organizace oficiální registraci od úřadů nezískala. Organizace upozornila na četné nesrovnalosti a podvody během říjnových prezidentských voleb. EMDS není jedinou organizací ve východní Evropě, která se dostala do hledáčku úřadů kvůli nezávislému monitoringu voleb. Podobně organizace Golos, která upozornila na falšování parlamentních voleb 2011 v Rusku, čelí stíhání a její šéfka Lilia Šibanovová se letos rozhodla opustit Rusko. 

 

Zpráva Anarova volebního watchdog EMDS k volbám v angličtině

Více k tématu voleb: Ázerbájdžán: Špatně vedené pozorovací mise legitimizují diktátorský režim

 

Pro další informace kontaktujte:
Rostislav Valvoda, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni
tel.: +420608527312
mail: rostislav.valvoda@clovekvtisni.cz

Autor: AP