Kubánský disident Fariňas se pomodlil u hrobu Václava Havla

Publikováno: 28. 11. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Kubánský disident Fariňas se pomodlil u hrobu Václava Havla
©

Guillermo Fariňas, kubánský psycholog, nezávislý novinář a bojovník za lidská práva, navštívil Prahu. Setkal se zde s ministrem zahraničních věcí a položil květinu na hrob Václava Havla. „Václav Havel byl univerzálním symbolem boje za lidská práva. Ale speciálně pro kubánskou společnost je to vzor, protože u nás je stále mnoho lidí odevzdaných a smířených se současným stavem věcí,“ řekl pro Český rozhlas Fariňas.

Guillermo Fariňas držel více než 20 protestních hladovek proti kubánskému režmu. Usiluje o politické změny na ostrově, zasazuje se o svobodu slova a staví se proti politickým represím. Začátkem roku 2010 držel například hladovku, která trvala přes 130 dní. Zahájil ji po podivné smrti vězně svědomí Orlanda Zapata Tamayoi a ukončil ji až poté, co kubánská vláda oznámila svůj úmysl propustit zbývajících 52 vězňů kubánského “černého jara”, kteří si za svůj nesouhlas s režimem odpykávaly tresty dlouhé až 28 let.

V současnosti se jako mluvčí aktivně podílí na činnosti občanské platformy UNPACU (Union Patriotica de Cuba), která na východě země sdružuje lidi nespokojené s vládním režimem. Jedná se o nejpočetnější skupinu odpůrců Castra na Kubě, kde je opozice spíše roztříštěná.

Reportáž Českého rozhlasu.

Reportáž TV Martí (španělsky)

 

Autor: Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni