Kubánský novinář Roberto Guerra vystoupí v Praze po filmu "Vlast, nebo smrt"

Publikováno: 14. 5. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Kubánský novinář Roberto Guerra vystoupí v Praze po filmu
©

Roberto de Jesús Guerra, zakladatel kubánské tiskové agentury Hablemos Press přijede na pozvání společnosti Člověk v tísni na krátkou návštěvu Prahy. Zúčastní se promítání dokumentu o současné Kubě Vlast, nebo smrt, po kterém bude debatovat s diváky. Projekce se uskuteční ve čtvrtek 16.5. od 19,00 v Centru Člověka v tísni - Langhans (Vodičkova 37, Praha 1).

Roberto de Jesús Guerra založil tiskovou agenturu Hablemos Press poté, co strávil téměř dva roky ve vězení za to, že protestoval proti šikaně režimu vůči na vládě nezávislým novinářům. On, stejně jako ostatní členové Hablemos Press, nadále čelí šikaně a represím ze strany režimu.Guerra strávil ve vězení tři a půl roku a byl asi stopadesátkrát zatčen.

Agentura Hablemos Press vydává pravidelně jednou týdně a jednou za měsíc časopis, kde se věnuje různým společenským, politickým i kulturním tématům. Distribuci zajišťují sami autoři, kteří je rozdávají na ulici. Vedle toho se agentura snaží monitorovat porušování lidských práv na Kubě.

O filmu: Patria o Muerte – Vlast, nebo smrt (Vitaly Mansky, Rusko, 2011, 99 min, české tit.). Vyčpělé revoluční heslo Castrových komunistů nese v názvu vizuálně pozoruhodný snímek renomovaného režiséra. V prostředí oprýskaných kubánských měst vykresluje proslulý dokumentarista na pozadí osobních příběhů složitou tvář dnešní Kuby. Film byl uveden během festivalu Jeden svět 2013. 

Člověk v tísni pracuje na Kubě již od roku 1997, zasazuje se za dodržování lidských práv na ostrově a podporuje vznik svobodné občanské společnosti.

Autor: Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni