Láska a park zvítězí na drogami a nenávistí!

Publikováno: 29. 3. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Láska a park zvítězí na drogami a nenávistí!
© Foto: Aneta Horká

aneb jak "Active Citizens Smíchov" oživili park, se kterým už se delší dobu nepočítalo.

Nadpis by se mohl zdát trochu přitažený za vlasy, ale takové vize občas bývají. Jsou takové, protože v těžkých chvílích připomínají důvody, proč to celé děláme a kam směřujeme. Dávají naději, nadhled a jistotu, že víme, kam jdeme. 

Na začátku byl kurz „Jak rozvíjet aktivní občanství v komunitě“, který realizuje vzdělávací program Varianty Člověka v tísni, po kterém přišlo nadšení pustit se do spolupráce se studenty středních škol a taky první výzva- dát dohromady skupinu studentů z různých středních škol a z různých sociálních vrstev. DONE. V říjnu 2015 nás bylo sedm a měli jsme chuť trávit spolu páteční večery a plánovat komunitní projekt.

Dynamiku nabral náš „klub“ ve chvíli, kdy jsme začali mapovat potřeby místní komunity- Smíchova. Z osobních rozhovorů s pracovníky neziskových organizací, představiteli Městské části Praha 5, dotazníků vyplněných studenty středních a základních škol i z rozhovorů s místními vyplynulo, že je tu problém s parky, které neslouží k odpočinku, relaxaci a nabírání energie, jak by člověku mohlo připadat, ale jsou spíš zónami, kterým je potřeba se vyhnout, jsou často spojovány s negativními dopady užívání drog, jsou nebezpečné a místní se do nich bojí chodit. Hlavní inspirací pak byl rozhovor s pracovníkem kontaktního centra („káčka“) organizace Sananim Jakubem, který naši skupinku „naladil“ na téma drogy a park Na Skalce.

Drogy byly, jsou a budou, s tím nic nenaděláme, padla shoda ve skupině. Co s tím můžeme udělat je ukázat lidem, že „káčka“ místním pomáhají, a že park Na Skalce je také díky působení pracovníků „káčka“ bezpečnější a příjemnější než býval. Navíc je to podle mě jeden z nejhezčích parků Prahy. Nám bylo hned na začátku jasné, že pracovníky kontaktního centra Sananim prostě chcete mít za sousedy a doufáme, že naše akce pomohla uvědomit si to i ostatním.

Doufali jsme v hezké počasí a ono nebylo. V 10 ráno 25.3. jsme se sešli u Radlické kulturní sportovně Na Knížecí a na všech tvářích Active Citizens byla vidět určitá skepse, byla zima a vypadalo to na déšť, únava. „Přijde vůbec někdo? Aneto, je tak hnusně.“

První návštěvnice parku byla maminka s půlměsíčním voňavým dítětem v šátku na hrudi. Dodala nám odvahu slovy: „Přišla jsem Vás podpořit, moc tomu fandím, takové akce je potřeba dělat.“ Dali jsme se do řeči a vyplynulo, že je to bývalá klientka Sananimu, bývalá uživatelka, dlouholetá uživatelka. Byla skvělá, byla přesně tím důvodem, proč jsme se rozhodli strávit sváteční sychravé odpoledne v parku Na Skalce. A za to jí dík a taky velký obdiv.

A pak už následovalo jedno skvělé setkání za druhým. „V káčku je nabito, tolik lidí na den otevřených dveří ještě nikdy nepřišlo- studenti, sousedi, bývalí klienti. Vaříme kafe a povídáme, perfektní. Nabilo nás to pozitivní energií“, potěšil mě pracovník „káčka“ vzápětí.

Až na počasí to byla úplná idylka. Děti pobíhaly po parku a plnily úkoly, malovaly si po obličejích, pojídaly pamlsky. V kontaktním centru Sananim měli den otevřených dveří a pohoštění a chodili tam lidi z okolí a vyptávali se a konečně se seznamovali s jejich důležitou prací a během celého dne jich přišlo celých 50! Přijela městská policie, trochu mžilo a zahrál Jakub Čermák a pak přijeli Buchty a loutky a taky zahrály. Mezi tím přišel zamračený člověk, cože tam děláme, že lítáme po trávě a jeho pes se vykadil a on to tam nechal a zase přijeli policisti a odjeli. Jako nečekaný host se sousedského setkání se zúčastnil i Mladý bojovník za svobodu. Na fotkách ho určitě každý pozná. A děti se smály a dospělým bylo trochu chladno a zase mžilo. Bylo to krásný a dobrý pocit z dobře odvedené práce zůstal. Dětských dílen se zúčastnilo okolo 35 dětí a na celou akci se přišlo podívat více, jak 50 lidí.

To, že se mladá generace neumí chovat, říkával už Sokrates, pojďte zkusit říkat něco jiného. Tím, co říkáme, tvoříme realitu, kterou žijeme, a my bychom chtěli žít tam, kde je normální zajímat se, zlepšovat a ovlivňovat, a proto i vy můžete být Active Citizens a komunitní hrdinové. Pokud nevíte, jak s tím začít, rádi Vám s tím pomůžeme.

Akce proběhla v rámci mezinárodního programu rozvoje komunit- Active Citizens, který realizuje vzdělávací program Varianty - Člověk v tísni, o.p.s. a to především díky jejich kurzu pro středoškolské pedagogy „Jak rozvíjet aktivní občanství v komunitě“. Active Citizens Smíchov aktivně  spolupracovali s Člověk v tísni - pobočka Praha, Programy sociální integrace, která působí na Smíchově už od roku 1999 a věnuje se převážně sociální práci a vzdělávacím službám pro děti a mládež a nyní rozšířila svůj záběr i na rozvoj aktivního občanství a komunitní aktivity.

 

Autor: Aneta Horká, Koordinátorka vzdělávacích služeb

Související články