Letní škola 2013

Publikováno: 15. 10. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Letní škola 2013
© Foto:

Jak už bývá v liberecké pobočce Člověka v tísni o.p.s. zvykem, i v letošním létě vyrazily do Desné u Tanvaldu děti, které jsou zapojené do doučování nebo navštěvují volnočasový klub Ježek v kleci.

Protože poptávka zájemců byla výrazně větší, než kapacita chalupy (a rozpočtu), rozhodovalo to, jak se děti zapojovaly ve školním roce a na pobyt vyrazili jen ti, kteří skutečně pracovali.

Dveře horské základny se otevřely už 13. 8. 2013 – chalupu bylo potřeba uklidit, vybalit materiály, připravit kuchyni, spíž, palandy... Děti dorazily druhý den, kdy už bylo vše jaksepatří vycíděné.

Výjezdový pobytový program Letní škola měl podtitulek: Cesta kolem světa za méně, než 7 dní! Každý den byl zasvěcen putování po jednom z kontinentů – to znamenalo seznámit se s odlišnou kulturou, historií, přírodou a zvyklostmi. Děti překonávaly nejen vzdálenostní, ale i jazykové bariéry. Mohly se na chvíli převtělit do některých živočichů a zjišťovat, jak nesnadné je v divočině získávat potravu. Seznamovaly se s nejrůznějšími možnostmi dopravy a samy musely absolvovat celodenní výlet po okolí Desné.

Protože jsme byli trochu na prázdninách a trochu ve škole, nezůstalo stranou ani počítání příkladů, diktát aj. Matematiku děti procvičovaly například formou logické hry Schovej a najdi.  A nebo vypočítáním příkladů, díky jejímž výsledkům se dozvěděly nové informace o svém putování. Správné řešení mohlo sloužit i jako pozvánka ke svátečnímu stolu. Vyjmenovaná slova v lese? Proč ne! Pochytej neposedná písmenka a pak je doplň do textu žádosti o cestovní pas! I takto mohlo vypadat zadání některého z řady úkolů.

Musím přiznat, že letošní běh mi dal opravdu zabrat. Věkové rozpětí 6-14 let vyžadovalo u patnácti neposedných dětí být stále na nohou, rozmístit pozornost na několik míst po celý den. S přibývajícími dny vzrůstala únava a přímou úměrou ubývala trpělivost. Všecko se ale podařilo udržet ve zdravé rovnováze a s odstupem se dívám na letošní Letní školu pozitivně. Rozhodně o tom svědčí hodnocení dětí.

Díky kolegyni Simoně Benešové, která zajistila veškerou administrativu před táborem, podílela se velkou měrou na tvorbě pomůcek a programu a vyrazila s námi do Desné!

Velký dík je směřován i dobrovolníkům. Vojtovi Vodseďálkovi, který do Desné přijel potřetí. Lucce Shönherrové, Nikče Syrovátkové a Radce Chvalinové, které přijely úplně poprvé.

Děkujeme sponzorům, bez kterých bychom Letní školu nemohli realizovat:

- STATUTÁRNÍMU MĚSTU LIBEREC za finanční pomoc, která pokryla ubytování a potraviny.
- PEKAŘSTVÍ ŠUMAVA: Za poskytnutí pečiva na celý týden.

Děkujeme rodičům a prarodičům, že nám děti svěřili do péče.  Děkujeme dětem za odvahu vyrazit vstříc neznámému putování!

Autor: Monika Schweidlerová, koordinátorka vzdělávacích služeb