Lidský přístup

Publikováno: 24. 4. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Lidský přístup
© Foto: www.pixabay.com

Chtěla bych se s Vámi podělit o tento zajímavý příběh. Pan Novák se na mě obrátil o pomoc. Měl dluhy se svojí manželkou a tak si nechali sepsat žádost o insolvenci – tedy oddlužení, kde za 5 let musí splatit minimálně 30% svých dluhů. Pan Novák si myslel, že insolvenční správce ho přijde navštívit jen formálně, vzhledem k tomu, že se jeho syn nabídl mu pomoci finančně a dluh tedy společně splatit – nečekal žádné komplikace.

Ale bohužel, insolvenční správce se při domluvené návštěvě v bytě pana Nováka choval arogantně a vyhrožoval, že mu byt vezme a že má právo na všechen jeho majetek. A tudíž že se má připravit, že o byt přijde – tak ať mu okamžitě podepíše dokumentaci. Pan Novák je nevidomý, měl strach, že přijde o střechu nad hlavou – tak pod nátlakem vše podepsal. Po této otřesné události mne pak požádal o pomoc.

Napsali jsme na okresní soud v Ústí n. Labem, kde jsme se dovolávali na insolvenční návrh, kde je uveden splátkový kalendář a kde byly vyčísleny příjmy p. Nováka s jeho manželkou a ještě smlouva se synem, který se zaručil, že bude finančně podporovat svého otce v době oddlužení. Napsali jsme také na ministerstvo spravedlnosti, kde jsme uvedli neetické až arogantní chování insolvenčního správce a také zdravotní stav pana Nováka. Ten měl také známého advokáta, který se s ním účastnil soudního řízení v Ústí nad Labem.

Věděli jsme, že ze zákona má insolvenční správce nárok na majetek, když pan Novák vstoupil do oddlužení. Ale zároveň tu byl také lidský důvod, proč ponechat panu Novákovi s jeho ženou byt. Pan Novák by kvůli svému zdravotnímu stavu nebyl schopen žít na ubytovně. V případě ztráty bytu by se on i jeho paní dostali do tíživé životní situace. Doufali jsme tedy s panem Novákem a jeho ženou, že i toto soud vezme v úvahu.

To se také naštěstí stalo a pan Novák s jeho ženou dostali od soudu splátkový kalendář a ujištění, že pokud budou řádně splácet, o byt nepřijdou.

Velmi mě potěšil lidský přístup soudu a znovu mě to utvrdilo v přesvědčení, že není zbytečné se bránit a je třeba se nevzdávat.


Autor: Lucie Vršecká, protidluhová poradkyně

Související články