"Máme plno, nashledanou." Nedostatek lékařské péče na Chomutovsku je problém

Publikováno: 22. 5. 2023 Doba čtení: 2 minuty
© Foto: Unsplash

"Gratulujeme, jste těhotná, začněte hledat pediatra." - "Ano objednáme Vás, zavolejte za půl roku, začneme hledat termín." - "Tohoto lékaře? Zkuste jiný kraj." 

Jsou vám tyto věty povědomé? Bohužel nejde o výpověď několika osob, ale o záznam jedné rodiny, která v posledním roce zažívala úplně běžné situace - těhotenství, hledání obvodního lékaře, marný pokus objednat se na oční a vyhledat dětského psychiatra. Lékařská péče se stává na Chomutovsku plačivým tématem řešeným napříč veřejností i mezi organizacemi. Přes veškerou snahu nejsou prognózy do budoucna příliš pozitivní a lékařů stále ubývá. I proto můžete nyní bezplatně kontaktovat naši zdravotní mediátorku.

Výhodou dnešní doby je možnost výběru lékaře z jiného okresu či kraje. Díky tomu, že nejsme vázáni trvalým bydlištěm, máme šanci dočkat se ošetření dříve, nebo si vybrat pracoviště dle vlastních preferencí. Tato možnost je skvělá. Ovšem i zde musíme upozornit na limity, které se týkají nejedné rodiny a těmi jsou finance, čas a pak samotný zdravotní stav. Ve chvíli, kdy máme přístup k internetu, telefon, automobil a nemusíme řešit finanční stránku dopravy, dá se říci, že máte o polovinu méně starostí.

Nenašel doktora na vstupní prohlídku a kvůli tomu přišel o práci

Rodiny, které jsou ohrožené sociálním vyloučením či jsou sociálně znevýhodněné, se ale často dostávají do velmi nepříjemných situací. Nejde pouze o řešení zdravotního stavu, svízelnou se může stát i pro někoho tak jednoduchá záležitost, jako vyřízení vstupní lékařské prohlídky do zaměstnání. S touto potíží nás navštívil pan David. Ten se přistěhoval do Chomutova za svou těhotnou partnerkou. Jeho praktický lékař ukončil činnost a nového se mu v jeho městě nepodařilo nalézt. Aby zajistil rodinu, našel si v Chomutově zaměstnání. Bohužel se mu ale nepodařilo najít nového praktika a zajistit vstupní lékařskou prohlídku, a tak o práci, kterou ještě ani neměl, přišel. S podobnými příběhy se bohužel setkáváme stále častěji.

Od května je možné se na našem chomutovském pracovišti se vším, co se týká zdraví a zdravotnictví, obracet na zdravotní mediátorku Žanetu Jiráskovou. Ta předává rodinám i jednotlivcům důležité informace a podporuje je v prevenci. Pomáhá nejen pokud hledáte lékaře, ale rovněž při řešení jiných životních situací vyžadující zajištění např. příspěvku na péči, invalidního důchodu a další.

Kontakt:


                                        Projekt reg.č. Z.03.02.01/00/22_018/0000981

                   Žijeme a pomáháme v Chomutově je spolufinancován Evropskou unií.

Autor: Barbora Šebestová, koordinátorka sociálních služeb

Související články