Mentoring: Mapa a kešky vše zlomily

Publikováno: 27. 7. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Mentoring: Mapa a kešky vše zlomily
© Foto: archiv ČvT

S Josefem jsme se potkali díky pracovnici OSPOD v červenci. Pochází z rodiny, která má pět členů. Oba rodiče jsou bez práce, otec je ve špatném fyzickém stavu. Josefovi bylo tehdy 13 let a byl nejstarší ze tří sourozenců. Právě on byl adeptem na mentoring. 

Josef trávil hodně času mimo domov, někdy chodil za školu, jindy zůstal naopak po škole, nicméně málokdy šel rovnou domů. Ať už s někým z kamarádů nebo i sám se potuloval po Praze, kopal si s míčem, nebo dělal různé „parkourové“ vylomeniny. Ve škole se mu nedařilo, v nadcházejícím školním roce navíc přecházel na jinou. Částečným důvodem byla i rodinná krize, díky které se otec odstěhoval do jiné části Prahy a Josef s ním. Po pár měsících se dala rodina opět dohromady, což pro Josefa opět znamenalo stěhování.

Seznamovací schůzka s mentorem Prokopem proběhla v říjnu. Josef se o nic moc nestaral, prostě ho bavilo chodit ven a kopat si s míčem. Prokopovo snahy přicházely vniveč. Po pár schůzkách se ale objevila Josefova vášeň pro geocaching. V průběhu školního roku se ukázalo, že Josefovo záškoláctví a absence obecně klesá, i rodiče nám dávali pozitivní zpětnou vazbu.

Chtějí vyrobit i vlastní kešku

Řádný mentoring musí mít konkrétní cíl, proto bylo potřeba dát pátrání po "keškách" nějaký přesah. Prokop nejprve vymyslel, že budou vybírat taková místa, se kterými se pojí i nějaké zajímavé historické události či osobnosti. Josefa to poměrně bavilo a Prokopovi se nakonec podařilo dovést ho i k tomu, aby rozečetl doporučený komiks. Zároveň se Josefovi líbilo absolvovat akci i s ostatními dětmi, ať už to byla návštěva laser-game arény, nebo spontánní fotbalový zápas.

Vše vyvrcholilo skvělým nápadem: vyrobit mapu navštívených i navštívitelných míst, posléze udělat prezentaci o geocachingu a nakonec vyrobit i vlastní kešku. Nápad se zrodil v dubnu 2018 a v květnu už mi kluci na společnou konzultaci přinesli mapu. Z června mám zprávy, že Josef přečetl komiks s nadšením a s Prokopovou pomocí pracuje na prezentaci. Když jsem se jich nedávno zeptal, jestli by chtěli v mentoringu pokračovat i další rok, bez okolků řekli, že ano.

Autor: ČvT

Související články