Měšec.cz: Dluh naroste i na sedminásobek za půl roku. Malá půjčka může vyjít draho, ukazuje test

Publikováno: 24. 7. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Měšec.cz: Dluh naroste i na sedminásobek za půl roku. Malá půjčka může vyjít draho, ukazuje test
© Foto: ilustrační foto

Článek vyšel na webu Měšec.cz

Kdo chce malou půjčku, měl by být opatrný při výběru jejího poskytovatele. Za deset tisíc korun na půl roku můžete zaplatit několik stokorun, ale i více jak dvacet tisíc. Pozor si musíte dát také například na náklady spojené s případným prodlužováním půjčky, ty jsou často netransparentní a cenu půjčky mohou výrazně zvýšit.

Takové jsou závěry srovnání poskytovatelů malých půjček, které provedla obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. Do testu zahrnula 49 společností. Zhruba třetina z nich má bankovní licenci, ostatní jsou nebankovní společnosti, které nabízejí půjčky na základě povolení od ČNB.

Index odpovědného úvěrování jsme sestavili proto, abychom dokázali ohodnotit, zda jsou podmínky, za kterých věřitelé půjčují, nastaveny férově a v souladu se zákonem, vysvětluje David Borges, jeden z autorů analýzy, a dodává, že u mikropůjček je odpovědné půjčování zvlášť důležité, neboť je využívají lidé s nižšími příjmy, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou.

Mikropůjčky jsou navíc podle něj problematické tím, že nevyžadují, na rozdíl od klasických spotřebitelských úvěrů, pravidelné splátky, ale pouze úhradu poplatků a úroků. Původní dluh se pak splatí až na konci platnosti půjčky. Lidé tak sice mnohdy pravidelně platí velké částky, ale původní dluh neklesá. Výjimkou jsou Kamali půjčka od společnosti Home Credit a Půjčka na klik od České spořitelny, u nichž při každém prodloužení lidé musí uhradit i část jistiny a snížit tak svůj dluh. To považujeme za odpovědný přístup, říká Borges.

Do analýzy byly kromě malých půjček zařazeny i kreditní karty a revolvingový (kontokorentní) úvěr, které plní v nabídce bank obdobnou funkci jako mikropůjčky. Tyto produkty jsou většinou o něco levnější, bývají však méně srozumitelné. Pokud se lidé chtějí vyhnout nepříjemným překvapením, musejí pozorně sledovat termín splatnosti dluhu a aktuálně dlužnou částku. Ta však nebývá na některých karetních výpisech zcela zřetelná, shrnuje Borges.

Vyhrála půjčka Kamali

Vítězem srovnání se stala společnost Home Credit s půjčkou Kamali. Jen s malým odstupem následuje Air Bank a na třetím místě se umístila společnost Cofidis. Mezi odpovědné poskytovatele řadí Člověk v tísni i většinu bank. Tyto společnosti nabízejí úvěry za rozumné ceny, poskytují lidem dostatečné informace a používají v zásadě přijatelné právní postupy, říká Borges.

V testu naopak propadly zejména menší nebankovní poskytovatelé úvěrů. Na posledních příčkách Indexu odpovědného úvěrování se umístily společnosti Friendly Finance (pujckomat.cz), CZ Mini Credit (malykredit.cz), Viva Credit, CreditKasa, Orange Finance a CreamFinance (Crediton.cz). Jejich půjčky jsou drahé a informace předkládané lidem považuje Člověk v tísni za nedostatečné.

Všechny tyto společnosti redakce Měšce kontaktovala s žádostí o komentář – zda s výsledky testu souhlasí a případně chystají změny. Ani jedna společnost na dotazy nereagovala...

Pokračování článku

Autor: Měšec.cz

Související články