Mezinárodní workcamp 2016

Publikováno: 26. 4. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Mezinárodní workcamp 2016
© ČvT archiv

Umíte si představit, co se skrývá pod pojmem mezinárodní workcamp? Jedná se o krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt, při kterém skupinka zahraničních dobrovolníků vykonává nějakou veřejně prospěšnou činnost. Pod tímto slovním spojením se může skrývat spousta prací – jak fyzicky náročné aktivity, které překlad slova tj. pracovní tábor přesně vystihují, tak i zaměstnání, které může leckdy připomínat i zábavu. Workcamp ve spolupráci s INEX – SDA pořádáme tento rok v Ústí nad Labem od 18. 7. do 2. 8. 2016 již posedmnácté. A jak bude právě tenhle ročník vypadat?

Letos půjde hlavně o zajištění volnočasových aktivit, nových zážitků a zkušeností dětem a mládeži z Ústí nad Labem, především lokalit Předlice, Krásné Březno, Mojžíř. Už nyní víme, jaká parta lidí se nám tenhle rok sejde, a věřte nám, že to bude opravdu pestré. Zastoupeny budou dokonce tři kontinenty a také věkové složení bude mnohem širší než jindy. Na workcampy jezdí nejčastěji mladí lidé, studenti, kteří v období letních prázdnin chtějí nabýt nové zkušenosti a také se podívat do světa. Letos budou zastoupeny tyto země – Francie, Španělsko, Belgie, Srbsko, Turecko a také Kanada a Korea. Co se věkové škály týče, jelikož jsme se rozhodli workcamp ještě více otevřít a označit ho za family friendly, tak nejmladšímu účastníkovi bude tenhle rok 10 let. Přijede se svojí maminkou ze Srbska. A celých 14 dní s námi bude trávit i ostřílená workcampová matadorka z Kanady, které je 62 let. To už vypadá rozhodně na velmi zajímavou a různorodou skupinu.

 „S dětmi a mládeží jsem pracovala většinu svého života jako učitelka a knihovnice… Mladí lidé jsou budoucnost a zaslouží si respekt, péči a pozornost… Dělala jsem 10 různých zámořských dobrovolnických projektů. Co jsem viděla je to, že když děti a mladí dostanou šanci k relaxu, zábavě a zachází se s nimi jako s jinými dětmi, kvetou a rostou.“ To napsala Nancy z Kanady do svého motivačního dopisu. Nemůžu se dočkat, až pozná „naše“ děti. Další účastníci jsou v podstatě téměř všichni studenti, takže k nám dorazí budoucí psychologové, učitelé, novinářka. Společné mají i dle svých slov hlavně to, že mají rádi děti a baví je s nimi pracovat. „Váš projekt jsem si vybral, protože v budoucnu bych chtěl dělat dětského psychiatra. Tento projekt posílí mou schopnost komunikace s dětmi a dospívajícími. Když opravdu rozumíme problémům dospívajících, můžeme jim je pomoci řešit.“, píše další účastník z Turecka.

Dobrovolníci přivezou každý rok nápady z jejich zemí a pro děti, které jsou zvyklé na „Na schovku“ a „Cukr, káva, limonáda“ je to vždy něco nového. Nemusím určitě zmiňovat, že kromě her a zábavy přináší workcamp zkušenosti s jinými lidmi, cizinci. Děti jsou nuceny vymyslet si způsob komunikace, aby se s dobrovolníky dorozuměly. Vždy se snažíme vymyslet i něco, co by se dotklo širší veřejnosti a také veřejného prostranství, ať už jde o opravy domu, laviček, street art na zdech apod. I letos se určitě nějaký takový úkol najde. Již v minulém roce se nám velmi zalíbila myšlenka pořádání hudebního festivalu a letos v tom budeme rozhodně pokračovat a snažit se nalákat nejen obyvatele Předlic a jejich rodiny, ale i ostatní „Ústečáky“.

Po celou dobu workcampu budou účastníci obývat náš Dům služeb v Předlicích. Půda bude zase plná rozložených karimatek, spacáků a domem se bude kolem poledního linout vůně mezinárodních jídel. Dobrovolníci si vaří sami a je jasné, že se snaží ostatním ukázat a poodhalit tajemství jejich národních kuchyní. Každá jelikož organizovaná skupina potřebuje nějakého šéfa, celou dobu se účastníkům budou věnovat dva čeští vedoucí.

Tak přijďte nakouknout, poznat nové lidi, zazpívat si, zatančit a užít si zahraničí, aniž byste museli vytáhnout paty za hranice! .)

Autor: Jana Chroustovská, koordinátorka podpory vzdělávání

Související články