Michael Kocáb v Kyjevě předal zkušenosti protestujícím Ukrajincům

Publikováno: 16. 12. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Michael Kocáb v Kyjevě předal zkušenosti protestujícím Ukrajincům
©

Praha, 16. prosince 2013 – Český hudebník, občanský aktivista a politik Michael Kocáb se dnes vrátil z dvoudenní návštěvy Kyjeva. V neděli se sešel se skupinou organizátorů protestního hnutí na náměstí Nezávislosti a předal jim své zkušenosti z československé sametové revoluce. Mluvil s nimi především o tématech, kterými se sám v v roce 1989 zabýval: o jednání s vládou, armádou, o konceptu nenásilí a pozici Ruska. Kolem osmé hodiny večerní vystoupil v přímo na scéně na Majdanu a přečetl česko-slovenské provolání na podporu demonstrantů. Kocáb také poskytoval rozhovory nezávislým médiím -  Hromadske TV a časopisu Ukrajinský týden.

„Hluboce si važím vašeho heroického úsilí, cílevědomosti, statečnosti a vytrvalosti. Přijel jsem vás osobně podpořit a  tlumočit prohlášení spoluzakladatelů Občanského Fóra a Verejnosti proti nasiliu, tedy osobností českého a slovenského národa, které stály v roce 1989 společně s Václavem Havlem v centru naší Sametové revoluce,“ řekl Michael Kocáb na Majdanu a přečetl provolání sepsané v první řadě slovenským vysokoškolským pedagogem Peterem Zajacem. Na české straně ho podepsali kromě Kocába, i novinář Jan Urban a sociolog Ivan Gabal. Za Slováky podpis připojili zakladatelé Verejnosti proti násiliu dokumentarista Fedor Gál a bývalý velvyslanec v USA Martin Bútora.

 Cestu Michaela Kocába na Ukrajinu zorganizoval Člověk v tísni, který na Ukrajině dlouhodobě pracuje se zástupci občanského sektoru. „To, že tak velký počet Ukrajinců neváhá protestovat ve dne v noci v mrazu, znamená, že Ukrajina si zaslouží pozitivní změny. Cítíme, že podpora ze zahraničí je důležitá, rozhodli jsme se oslovit právě pana Kocába, který se aktivně účastnil sametové revoluce a změny režimu u nás, a věříme, že jeho jednání se zástupci občanské společnosti v Kyjevě proto měla význam,“ říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni. Ukrajince v osobním videovzkazu podpořil i ředitel člověka v tísni Šimon Pánek, který byl jedním ze studentských vůdců v roce 1989.

 Vlna demonstrací Ukrajinu zaplavila poté, co se vláda rozhodla 21.11. nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených. Od té doby je hlavní kyjevské náměstí zaplněno demonstranty, kteří se shromažďují nejen na podporu integrace do Evropské unie a prosazení reforem na Ukrajině, ale zejména proti vládnímu režimu a násilí policie.

Česko-slovenská výzva spojená s peticí

Videovzkaz Šimona Pánka

Hromadske TV je nezávislá televize, která existuje díky příspěvkům obyčejných lidí. Hromadske.tv je občanská iniciativa, společný projekt nejznámějších ukrajinských novinářů, kteří jsou ve společnosti známí, neboť předtím pracovali pro největší a nejpopulárnější televizní kanály na Ukrajině.

 Ukrajinský týden, Oleksandr Pagiria,zde.

 

Pro další informace kontaktujte:
Rostislav Valvoda, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni
tel.: +420608527312
mail: rostislav.valvoda@clovekvtisni.cz

Autor: