Michael Kocáb v Kyjevě ze scény na Majdanu podpoří Ukrajince v boji za svobodu

Publikováno: 14. 12. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Michael Kocáb v Kyjevě ze scény na Majdanu podpoří Ukrajince v boji za svobodu
© Foto:

Praha, 14. prosince 2013 – Český hudebník, občanský aktivista a politik Michael Kocáb vystoupí v neděli večer v 19,00 v Kyjevě na scéně na náměstí Nezávislosti, aby podpořil protestující Ukrajince. Demonstrantům ve večerních hodinách přečte společný dopis českých a slovenských osobností společenského života. Na jeho znění se kromě Kocába na české straně podíleli i další ze zakladatelů Občanského fóra novinář Jan Urban a sociolog Ivan Gabal. Za Slováky ho podepsali zakladatelé Verejnosti proti násiliu dokumentarista Fedor Gál, vysokoškolský pedagog Peter Zajac a bývalý velvyslanec v USA Martin Bútora.

 

Podepsaní události na Ukrajině hodnotí jako historický moment podobný  české sametové revoluci. Odkazují se k roku 1989 v Československu, kdy lidé nepolevili ve svém úsilí odstavit od moci nesvobodný režim a obdivují odvahu společného hlasu proti ukrajinské vládě, která zradila sliby o cestě do Evropy.

 „Je nejvyšší čas, aby hnutí ukrajinského lidu vyjádřili podporu i zástupci národů, se kterými chtějí Ukrajinci sdílet společnou Evropu. Jestliže Ukrajinci chtějí do Evropy, musíme také my dát hlasitě najevo, že o ně stojíme,“ shrnuje Michael Kocáb svůj aktivní postoj. Až do pondělního odpoledne se bude věnovat schůzkám se zástupci ukrajinského občanského sektoru a zapojí se do dění na náměstí Nezávislosti.

 Cestu Michaela Kocába na Ukrajinu zorganizoval Člověk v tísni, který na Ukrajině dlouhodobě pracuje se zástupci občanského sektoru. „To, že tak velký počet Ukrajinců neváhá protestovat ve dne v noci v mrazu, znamená, že Ukrajina si zaslouží pozitivní změny. Cítíme, že podpora ze zahraničí je důležitá, rozhodli jsme se oslovit právě pana Kocába, který se aktivně účastnil sametové revoluce a změny režimu u nás, a věříme, že jeho přítomnost v Kyjevě proto má význam,“ říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni. Ukrajince v osobním videovzkazu podpořil i ředitel člověka v tísni Šimon Pánek, který byl jedním ze studentských vůdců v roce 1989.

 Vlna demonstrací Ukrajinu zaplavila poté, co se vláda rozhodla 21.11. nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených. Od té doby je hlavní kyjevské náměstí zaplněno demonstranty, kteří se shromažďují nejen na podporu integrace do Evropské unie a prosazení reforem na Ukrajině, ale zejména proti vládnímu režimu a násilí policie.

 

Česko-slovenská výzva spojená s peticí 

Videovzkaz Šimona Pánka

 

Pro další informace kontaktujte: 

Rostislav Valvoda, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni 
tel.: +420608527312 
mail: rostislav.valvoda@clovekvtisni.cz

Autor: