Podívejte se na reportáž České televize: Milostivé léto a s ním i šance na důstojný život bez dluhů se blíží!

Publikováno: 25. 10. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Podívejte se na reportáž České televize: Milostivé léto a s ním i šance na důstojný život bez dluhů se blíží!
© Foto: čt

28. října začíná mimořádná možnost zbavit se svých dluhů a pomoci může až 300 tisícům dlužníků, které stíhá soudní exekutor kvůli pohledávkám vůči státu, obcím a jejich organizacím. Jedná se tedy o dluhy například na obecním nájemném, o pokuty za jízdu na černo, nedoplatky na zdravotním pojištění. Exekuce bude zastavena po splacení původního dluhu a poplatku ve výši 908 korun. V reportáži ČT o akci podrobněji mluvili naši kolegové Renáta Bořkovcová a Daniel Hůle.

Dluhy posílají lidi na ulici, drží je v dluhových pastech, neumožňují jim mít legální zaměstnání a způsobují jim nespočet dalších těžkostí. Pro mnohé lidi představuje akce milostivé léto skutečnou příležitost a impuls ke změně k lepšímu. Formulář k milostivému létu je dostupný například na našich stránkách jakpřežítdluhy.cz nebo zavolat na naši helplinku, na kterou nám momentálně volá až sto lidí denně.


Oslovte exekutora a požádejte o vyčíslení jistiny

Akce se vztahuje jen k dluhům u soudních exekutorů a člověk nesmí být v insolvenci. „Pokud dlužím na daních a ty jsou vymáhány daňovou exekucí, tak se mě to netýká. Ani například České správě sociálního zabezpečení. Ve chvíli, kdy znám své exekuce, musím oslovit exekutora, požádat ho o vyčíslení nesplacené jistiny a zároveň ho v dopise informovat o tom, že chci využít milostivé léto,“ upřesnil v reportáži Daniel Hůle. Odbornice na dluhy Renáta Bořkovcová upřesnila, jak bude komunikace dlužníků s exekutory probíhat:

„Je vyjednané s exekutorskou komorou, že pokud dopis bude na začátku zaslán doporučeně, ale bude v něm uvedena také emailová adresa, exekutor už s ním následně bude komunikovat emailem,“ řekla v reportáži a dodala, že problémy, které lidé v souvislosti s akcí řeší, jsou různé: „Buď k tomu nemají doklady, nebo vzhledem k tomu, že jim je sráženo už řadu let ze mzdy, tak mají pocit často, že ta jistina už musí být přeci dávno zaplacena.“

Databáze dárců

Jsme si samozřejmě vědomi i skutečnosti, že někteří lidé nemusejí mít dostatek financí na splacení původního dluhu. Pro takové případy jsme se rozhodli spustit databázi dárců, které s budeme s dlužníky propojovat. „Tady věřím, že je také velký potenciál. Pro klientku, která má třeba na nájmu 85 tisíc, a teď má exekuci pět milionů, z této částky. To ona samozřejmě nemá šanci si během tří měsíců zajistit, ale tito dárci jsou ochotni na to přispět a pomoci ukončit tuto exekuci za pět milionů,“ upřesnil Hůle. Více se dozvíte v reportáži.

Pomozte lidem splatit dluhy skrze sbírku SOS Milostivé léto


Autor: Člověk v tísni

Související články