Milostivé léto v Praze pomohlo z dluhů tisícům lidí

Publikováno: 13. 4. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Milostivé léto v Praze pomohlo z dluhů tisícům lidí
© .

Akci Milostivé léto aktuálně vyhodnocuje hlavní město Praha. Lidé, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům nebo třeba pokutám, měli díky jedinečné akci příležitost zaplatit pouze původní dluh plus menší poplatek a vyvázat se tak z exekuce. Například Dopravní podnik hl. m. Prahy úspěšně uzavřel 10 908 případů. Přestože Milostivé léto skončilo už v lednu, nejsou tato čísla ještě konečná. Exekutoři významnou část exekucí dosud nevyřídili.

Nejvíce dlužníků v Praze evidoval Dopravní podnik, z celkem 173 tisíc exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k jízdnému bylo uzavřeno 10 908 případů. Největší zájem o akci byl přitom v posledních 14 dnech. Exekuce byla tímto způsobem ukončena u 6,3 % dlužníků.

„Milostivé léto principiálně míří na historické exekuce, kde platily absurdní podmínky pro navyšování příslušenství. To znamená, že člověk měl nějakou jistinu, a to příslušenství bylo několikanásobně vyšší. Dluhy u dopravního podniku nebo na nájmu takto extrémně vzrůstaly do roku 2014, později už to zdaleka nebylo tolik. To značně zúžilo okruh lidí, pro které mělo Milostivé léto význam. My jsme se dopočítali, že Milostivé léto dávalo smysl řádově pro 90 tisíc dlužníků. A už teď víme, že jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny akce využilo více než 10 tisíc. A kdyby to bylo celkově třeba jen 20 tisíc dlužníků, tak se můžeme dostat na úroveň třeba 25 % a to je už jiná písnička, než když to vztahujeme ke všem veřejnoprávním exekucím. Protože tam, kde to příslušenství není vysoké, tak pro ty lidi nebylo motivující sehnat peníze jednorázově na zaplacení té jistiny,“ říká vedoucí programu Dluhové poradenství Daniel Hůle v rozhlasovém pořadu Host Lucie Výborné.

Dalším, kdo se zapojil do Milostivého léta, byl odbor daní, poplatků a cen Magistrátu hl. m. Prahy, který evidoval 3 600 dlužníků s celkovým dluhem 318 milionů Kč. V rámci akce zaplatilo 57 osob pohledávky v celkové výši 1 655 152 Kč.

U odboru hospodaření s majetkem využilo možnosti celkem 45 lidí, přičemž zaplatili přibližně 3,25 milionu korun především na dlužném nájemném. U Správy služeb hl. m. Prahy bylo dále zastaveno 18 exekucí u vymáhaných pohledávek za odtahy vozidel. Celková uhrazená částka jistiny činí 706 902 Kč. Dále bylo zaplaceno 136 pohledávek v celkové výši jistin 2 333 370 Kč ve prospěch společnosti Pražská plynárenská. V případě Pražských služeb se jednalo o tři dlužníky, kteří na jistinách dlužili přibližně 31 tisíc Kč.

„Jasně se ukázalo, že malých dluhů se lidé zbavovali ve velkém množství, naopak u vyšších pohledávek nebyli schopni uhradit původní sumu bez příslušenství. Navrhujeme, aby se tato skutečnost zohlednila v případě opakování projektu Milostivé léto a byl dlužníkům umožněn například splátkový kalendář ve spolupráci s dluhovou poradnou,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová.

Hlavní město Praha spustilo hned na začátku akce Milostivé léto rozsáhlou informační kampaň, aby se co nejvíce lidí o možnosti zbavit se dluhů dozvědělo. Z letáků a dalších reklamních nosičů se lidé mohli dozvědět, jak přesně postupovat v rámci Milostivého léta, kromě toho byla zřízena bezplatná infolinka.

„Ráda bych poděkovala za skvělou práci městským společnostem, městským částem a organizaci Člověk v tísni, kteří ve spolupráci s magistrátem rozšířili informaci o možnosti oddlužení velmi rychle a účinně. Tato informační kampaň se ukázala jako zásadní nástroj k vyšší efektivitě tohoto projektu, proto je důležité v ní nadále pokračovat,“ doplňuje radní Kordová Marvanová.

Dluhovou poradnu měla na telefonu také organizace Člověk v tísni, se kterou hlavní město úzce spolupracuje. Jak uvedl vedoucí programu pro dluhové poradenství organizace Člověk v tísni Daniel Hůle, jejich infolinku mimo jiné využilo asi 13 tisíc volajících a webové stránky milostiveleto.cz navštívilo zhruba 65 tisíc uživatelů. Podle něj nejsou údaje k Milostivému létu konečné, jelikož exekutoři stále významnou část exekucí dosud nevyřídili.

Autor: Magistrát hl. m. Prahy, Člověk v tísni

Související články