Moji žáci jsou fenomenální, říká nejlepší učitelka světa

Publikováno: 2. 7. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Moji žáci jsou fenomenální, říká nejlepší učitelka světa
© Foto: Foto: globalteacherprize.org

Andria Zafirakou chce své studenty poznat blíže, navštěvuje je občas i u nich doma.

Andria Zafirakou je učitelka výtvarné a textilní výchovy na komunitní škole Alperton v severozápadním Londýně. Letos na jaře se stala čtvrtou vítězkou prestižní ankety Global Teacher Prize, kterou vyhlašuje nadace Varkey Foundation. Této ceně se občas přezdívá „Nobelova cena za učení“ či „Učitelský Oscar“ a její vítěz si odnese kromě milionu dolarů i celosvětové uznání.

Okres Brent, kde se její škola se nachází, patří k jedné z nejchudších oblastí země. Mluví se zde 130 jazyky, takže žáci, kteří školu navštěvují, pocházejí z různých koutů světa. Jak si s tím poradila Andria Zafirakou? Pokud chcete mít se svými žáky dobré vztahy, musíte je poznat blíže,“ říká. Proto je občas navštěvuje i u nich doma. „Díky tomu jsem se například naučila základní fráze v jazycích včetně Hindů, Tamilů či dokonce Gujaratiů. Hlavně jsem ale na vlastní oči viděla podmínky, ve kterých děti žijí. Vyrůstají v přeplněných domech, kde více rodin sdílí společné prostory i majetek,“ vysvětluje.

I nejlepší učitelka světa doučuje

Otevřelo jí to oči, protože pochopila, že její studenti musí občas dělat úkoly například v koupelně. Rozhodla se proto ve škole uspořádat doučovací hodiny. Během víkendů, ale někdy i ve všední dny, zde najdou potřebný klid a podporu všechny děti, které mají zájem. Je úžasné sledovat, jak pokládají naší školu za svou. Těší se do ní, a to bez ohledu na to, jaké doma mají problémy, co všechno jim chybí, nebo kolik bolesti jim život přinesl,“ dodává. S kolegy také přepracovala učební osnovy či pomohla založit sportovní kluby pro dívky z konzervativních komunit. A co na ní oceňují její studenti? V nominacích se velmi často objevily zmínky o jejím aktivním přístupu, schopnosti inspirovat, vůli dostat z člověka jeho potenciál či její zapojení do života místních komunit.

Síla umění

Po předání ceny se Andria Zafirakou rozhovořila o své práci. „Učitelé ve Velké Británii pracují nesmírně tvrdě. Ta cena patří všem, nejen mně,“ řekla. Vyzvala také k větší podpoře „síly umění“. Školy mohou podle ní pozitivně ovlivňovat životy dětí prostřednictvím kreativních předmětů. „Umění, a teď hovořím především z vlastní zkušenosti, pomáhá studentům komunikovat, dodává jim sebedůvěru a vytváří z nich neuvěřitelné mladé lidi,“ dodala. O tom, co bude dělat s výhrou, zatím neví. „Musím se pořádně zamyslet, ale bylo by fantastické, kdybych je mohla využít k ještě větší podpoře umění v naší škole,“ dodala. Zafirakou obdrží 1 milion dolarů a bude požádána, aby se stala celosvětovým velvyslancem Nadace Varkey. A bude dál učit. To je mimochodem i podmínkou udělení ceny. Výherce musí dále učit, a to po dobu nejméně pěti let.

Vítězové Global Teacher Prize

  • 2015: Nancie Atwell, učitelka angličtiny, která se svými přáteli učiteli provozuje školu v Maine ve Spojených státech, kde mimo jiné děti čtou v průměru 40 knih ročně.
  • 2016: Hanan Al Hroub z Palastiny, která se zaměřuje na podporu dětí traumatizovaných zkušeností s násilím.
  • 2017: Maggie MacDonnell za práci s domorodými studenty ve vzdálené a izolované obci Salluit na severu Quebeku.
  • 2018: Andria Zafirakou, učitelka z Brentu v severozápadním Londýně v Anglii.
Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor

Související články