„Mým největším přáním je mír.”☮ Pomáháme lidem na východě Ukrajiny

Publikováno: 23. 2. 2021 Doba čtení: 2 minuty
„Mým největším přáním je mír.”☮ Pomáháme lidem na východě Ukrajiny
© Foto: People in Need

Ljubě je 70 let a žije ve městě, které leží méně než 5 kilometrů od kontaktní linie v Luhansku na východě Ukrajiny. V dětsví jí byl diagnostikován Downův syndrom a nemůže moc dobře mluvit. Žije společně se svou sestrou Larisou, která se o ni stará od doby, kdy její manžel zemřel.

Larisa je v důchodu, ale protože žije v oblasti, která není pod kontrolou vlády, nemohla shromáždit všechny potřebné dokumenty, aby mohla žádat o penzi. Dostává jen sociální podporu, která nestačí na to, aby pokryla životní potřeby jí a její sestry.

„Vždycky jsem svou sestru navštěvovala a starala se o ni. Když můj manžel zemřel, už jsem nemohla žít daleko od ni,” vysvětluje Larisa a dodává: „Rozhodla jsem se přestěhovat a žít s ní.” 

Kvůli probíhajícímu konfliktu byly v roce 2014 ve vesnici přerušeny dodávky vody a sestry se musely spoléhat na studnu, kterou mají na dvoře. Ta je ale velmi stará a bohužel z ní nedokázaly získat tolik vody, kolik pro život potřebují. Od roku 2017 jim tedy pomáhaly sousedky, z jejichž studní si sestry mohly brát vodu a mít ji doma v nádržích. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Vlastní zdroj vody a úleva

Sestry byly mezi lidmi, kterým jsme na východě Ukrajiny pomohli. Poskytli jsme na místo čerpací stanici, která má nádrž na vodu o objemu 300 litrů a také kotel, elektrický ohřívač, ložní prádlo a materiály na opravu domu, který je poničený. Oběma ženám přinesla tato pomoc úlevu a jsou rády, že mají přístup k vlastní vodě. Je pro ně velkou úlevou, že už nemusí pro vodu chodit jinam a v kbelíkách ji nosit domů.

„Od začátku konfliktu jsme z domova neutekly. Když se střílí, schováváme se ve sklepě,” říká Larisa. 

Oprava domu a více jídla

Domov Ljuby a Larisy je ve velmi špatném stavu. Mají rozbitá okna, střechou zatéká, zdi jsou zničené. V domě je sice topení, ale vedení je ucpané, takže je velmi obtížné dům vytápět. Sestry proto tráví zimu v altánu na zahradě, který je menší a je proto snadnější ho vytopit. S finanční podporou Evropské unie jsme sestrám pomohli dům opravit a poskytli jsme jim také poukázky na jídlo a hygienické potřeby, aby si mohly tyto základní věci opatřit. Přestože Larisa pěstuje ovoce a zeleninu a má jednu krávu a kuřata, poukázky jim velmi pomohly. 

„Chci jen v klidu pracovat na naší zahrádce. Pěstuji ovoce a zeleninu a zavařuji je, abychom měly co na zimu. Díky poukázkám jsme mohly koupit více jída a hygienické potřeby,” říká Larisa a dodává:

„Mým největším přáním je mír. Jsme z ostřelování a konfliktu velmi vyčerpaní.”

Ljubě a Larise jsme mohli pomoci díky finanční podpoře Ukrajinského humanitárního fondu a Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN. 


Autor: Aljona Budagovska

Související články