Myšky, netopýři, draci – zápisky ze školky

Publikováno: 10. 12. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Myšky, netopýři, draci – zápisky ze školky
©

Zdeňka Vacková, koordinátorka předškolního klubu Sezam, popsala říjnové zážitky s dětmi
i jejich rodiči. Předškolní klub v Liberci již třetím rokem zajišťuje tolik potřebné předškolní vzdělávání dětem, které nemají možnost navštěvovat klasické školky.


Let duhou

První událostí byla návštěva představení Naivního divadla, konkrétně inscenace poetické pohádky „Proletět duhou“, která vypráví o důležitosti kamarádů a snů. Autorem předlohy je běloruský disident a někdejší opoziční prezidentský kandidát Andrej Sannikau, který ji napsal ve vězení pro svého čtyřletého syna.

 

Ráno jsme se sešli v předškolním klubu jako obyčejně. Po malé svačince jsme odjeli městskou hromadnou dopravou do centra Liberce. Procházkou jsme přišli až k divadlu, kde už čekalo hodně dětí z jiných školek. Seznámili jsme se s programovou ředitelkou, která nám umožnila návštěvu v menším počtu, než je obvyklé, a povolila vstup rodičů na představení zdarma, za což jsme velmi vděční.

 

Naše děti nikdy nebyly v divadle, a tak pro ně bylo všechno nové. Tolik dětí pohromadě ještě neviděly, trochu se bály, ale zároveň se těšily, co se bude dít. Představení bylo o dvou slečnách myškách, které spolu žily v domě u tramvajové zastávky. Měly kamarády myšáka vynálezce, cestovatele a netopýra, který bydlel na půdě domu. Jedna z myšek si moc přála proletět duhou, což se jí nakonec na křídlech netopýra za pomoci svých přátel podařilo. Představení bylo krásné a dětem ještě dlouho zářila očička. Celou cestu zpět do klubu jsme si o vystoupení vyprávěli. Všichni se moc těšíme na další představení v listopadu, kdy půjdeme na Budulínka.

 

Draci všude, kam se podíváš

 

Dalším společným zážitkem dětí, rodičů a pracovníků předškolky bylo pouštění draka, které se uskutečnilo minulý týden. Na louce za klubem jsme pouštěli  jednoho velkého draka a několik malých. Nejdříve jsme draka museli sestrojit a pak už se děti s rodiči snažili dostat draky do vzduchu. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak je pouštění draka těžké, a kolik práce dá udržet ho nad hlavou. Pouze děti měly dost energie běhat po louce tam a zpět, jen aby byl drak chvíli ve vzduchu. Nakonec všem drak lítal a děti chtěly zkoušet pouštět draka znovu a znovu. Všichni jsme měli radost a úsměv na rtech. Nikomu se nechtělo domů. Museli jsme všem slíbit, že ještě než opadá všechno listí, půjdeme znovu.


Liberecký předškolní klub je nyní součástí projektu Pojďte do školky!, který realizuje Člověk v tísni spolu s dalšími osmi partnerskými organizacemi, a jehož cílem je umožnit předškolní výchovu dětem, pro které je jinak běžně nedostupná.
 

 

Předškolní klub, realizovaný libereckou pobočkou spol. Člověk v tísni, o.p.s., je součástí sítě zařízení, která podle jednotné metodiky fungují ve všech 13 krajích České republiky v rámci projektu CZ.1.07/1.2.00/43.0007 „Pojďte do školky!“, spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. 

 

 

 

Autor: Zdeňka Vacková, Zuzana Jireková