Na cestě za školním úspěchem

Publikováno: 26. 9. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Na cestě za školním úspěchem
© Foto: archiv pracoviště

Ajlin na prvním stupni opakovala první ročník. V páté třídě se pak začaly objevovat stále větší potíže s učením – především s angličtinou. Hrozilo jí, že na vysvědčení dostane špatnou známku, dost možná i pětku, což jí vadilo a byla z toho smutná. Základní škola, kterou Ajlin navštěvuje, se nachází v problémové lokalitě. Škola navíc v nedávné době přitáhla pozornost médií kvůli mnoha patologickým problémům, se kterými se potýká.

 Nízkoprahový klub pro děti má ve své nabídce mimo jiné pomoc se školou a podporu při plnění domácí přípravy. Této nabídky Ajlin využila. S pracovnicemi v klubu se začala doučovat a připravovat se do školy. Když se teď Ajlin zeptáme, jak by popsala své počáteční potíže s angličtinou, vzpomene si na samé pětky a nepochopení výuky ve škole. "Paní učitelce jsem nerozuměla nebo jsem to nestíhala a třeba na doučování ve škole bylo moc dětí, šesťáci a sedmáci.“ Doučování v klubu Ajlin hodnotí dobře, je si ale vědoma, že je stále na čem pracovat, a je i nadále prostor pro zlepšování, a s pracovníky je domluvená, že i nadále bude doučování využívat. "V klubu mi to uměli dobře vysvětlit, a když jsem od pracovnice dostala různý kartičky, (pozn. mnemotechnické pomůcky) doma jsem se mohla líp učit. Naučila jsem se líp vyslovovat nějaký slovíčka.“ Pokroky a zlepšování dodávaly Ajlin sebevědomí a důvěru, a tak začala být v hodinách více aktivní. Paní učitelka si všimla jejích pokroků a také jí začala více vyvolávat. "Učitelka mě i víc vyvolávala, protože jsem se hlásila a něco jsem uměla, měla jsem z toho radost a jednou jsem i brečela, když jsem šla domů, jak jsem měla radost.“ Na vysvědčení měla Ajlin nakonec trojku.


Pomoc a podpora se školou je pro děti z klubu velice důležitá. Mnohdy je pomoc ze strany rodičů z různých důvodů nereálná, a proto v klubu převládá individuální přístup, který pomáhá dětem zažít byť i sebemenší úspěch ve škole. Navíc se také může mezi pracovníkem a dítětem více prohloubit jejich vztah a časem se třeba otevřou jiná, neméně důležitá témata v jejich životech.

Autor: Nikola Ulrichová, pracovnice NZDM

Související články