Jak se člověk s milionovým majetkem může během chvíle stát obyvatelem ubytovny

Publikováno: 24. 5. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Jak se člověk s milionovým majetkem může během chvíle stát obyvatelem ubytovny
© Foto: www.publicdomainpictures.com

Pracuji jako dluhová poradkyně Člověka v tísni a chtěla bych zde vyprávět příběh svého klienta – staršího pána, který žije v malé vesničce na severu Čech. Autobus sem jezdí dvakrát denně. Většinu místních domů vlastní rekreanti a pro starousedlíky zde není život jednoduchý. Pracovních příležitostí je velmi málo, k doktorovi, do obchodu a na úřady daleko. Situace je o dost komplikovanější, pokud zde žije člověk sám bez rodiny, téměř důchodového věku, bez řidičského oprávnění a s chatrným zdravím, jako je to v případě mého klienta, pana Nováka.

Ve vesnici, kde klient donedávna bydlel, se nachází malebná roubená stavení, která jsou nezřídka ve velmi špatném technickém stavu. Jejich obyvatelé, včetně pana Nováka se potýkají s nedostatkem financí. Pan Novák žije především z dávek hmotné nouze, k tomu se neustále snaží si přivydělat prací po sousedech a občasnými brigádami v okolí. Jeho průměrný rozpočet se pohybuje kolem 4.000,- Kč na měsíc.

Většinu svých dluhů pan Novák zdědil po svých rodičích. Postupem času jeho památkově chráněné stavení spadlo i se svými pozemky do exekuční dražby. Dražby se zúčastnily dva velcí hráči na trhu s nemovitostmi a roubenka byla vydražena i s přilehlými pozemky za 460.000,- Kč. Z této částky se převážně vyplatily náklady exekutora a k tomu zbytek klientových dluhů.

Jak snadno se z člověka, který měl ve své moci jmění za několik milionů, stane člověk, kterému se jen s velkým štěstím podaří najít nové bydlení jen v té nejlevnější ubytovně.

Bez spolupráce s poradnou by pan Novák nedostal nic

Pod cenou vydraženou roubenku už panu Novákovi bohužel nikdo nevrátí. Podařilo se nám však zjistit, že z proběhlé dražby vznikl přeplatek v částce 51.000,-Kč. O přeplatku nebyl pan Novák samozřejmě informován. Do této doby byl pro exekuční úřad nedohledatelný, ačkoliv si přebíral veškerou poštu a stále žije na adrese svého trvalého bydliště. Tento přeplatek byl exekutorem panu Novákovi vyplacen po více jak roce od uskutečnění konečného dražebního příklepu. Nebýt spolupráce s dluhovou poradnou, přeplatek by zůstal pravděpodobně navždy nevyplacen. Tato finanční náplast klientovi postačí alespoň na krátkodobé ulehčení jeho aktuálně nelehké životní situace na okraji společnosti a hranici chudoby.

Kolik takových přeplatků už nikdy nenajde své majitele žijící na hraně?

Kontakt:


Autor: Klára Gasserová, dluhová poradkyně

Související články