Výhled není pěkný, na jaře začnou lidé přicházet o bydlení, předpovídá Daniel Hůle

Publikováno: 9. 9. 2020 Doba čtení: 1 minuta
Výhled není pěkný, na jaře začnou lidé přicházet o bydlení, předpovídá Daniel Hůle
© Český rozhlas Plus

Český rozhlas Plus: Přichází čas na bilancování. Poslanecká komise bude hodnotit programy na podporu ekonomiky, které vláda spustila ve spojení s koronavirovou krizí. Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku ze společnosti Člověk v tísni zatím nárůst klientů nezaznamenal. Po velké vlně dotazů z března a dubna se na help linku během prázdnin obracel srovnatelný počet lidí jako v minulých letech.

Hůle varuje před nárůstem potřebných, který by mohl nastat zjara příštího roku. „Začne růst počet lidí, kteří budou přicházet o byt, pokud nedokážou dorovnat všechny své resty vůči pronajímatelům. Ten výhled není pěkný.“

Kladně hodnotí razantní opatření vlády, která upravila uplatnitelné sankční mechanismy proti živnostenským i běžným úvěrům: „Musím ocenit, že během krize se napříč politickým spektrem schválila celá řada pozitivních změn trvalého charakteru.“

Ochota dotahovat další změny ale podle něj pomalu slábne. „Snad se podaří dotáhnout alespoň něco. Je potřeba počítat s tím, že na jaře začne počet exekucí po letech poklesu zase stoupat. Vláda nám koupila čas a teď se bude čekat, co se stane, až opatření skončí,“ obává se odborník.

A dodává, že důsledky koronavirové krize společně s plánovanými změnami daňových parametrů – například superhrubá mzda, by mohly vést k nárůstu nerovnosti.

Celý debatní pořad Českého rozhlasu si poslechněte zde

Autor: Český rozhlas Plus

Související články