Na ´Jižáku´ nejen o migraci

Publikováno: 10. 11. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Na ´Jižáku´ nejen o migraci
©

Společnost Člověk v tísni každoročně pořádá pro plzeňské diváky podzimní projekce dokumentárních filmů z nabídky festivalu Jeden svět. Po dvou letech se organizace vrací na nově zrekonstruovaný „Jižák“ (budova nádraží Plzeň – Jižní předměstí, most Ivana M. Jirouse, Plzeň - ZDE). Podzimní nabídkou filmů chce letos reagovat zejména na aktuální téma migrace. Promítat se bude 12., 19., 24. a 26. listopadu vždy od 19.00 hodin. Před první projekcí je pro návštěvníky přichystána ochutnávka syrských jídel. Vstup na všechny akce je zdarma!

Jednotlivé večery nabídnou vedle projekce filmu také divácké debaty. „V rámci festivalových projekcí se vždy snažíme povzbudit přemýšlení a debatu nad jednotlivými tématy. Pozvaní hosté listopadových projekcí zprostředkují divákům informace mimo jiné o současné situaci a kultuře v Sýrii, nebo o situaci v uprchlických zařízeních na balkánských hranicích,“ upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky společnosti Člověk v tísni.

Na listopad jsou nachystány čtyři projekce. Specifický pohled na situaci v Sýrii a na využívání nových médií nabídne dokument #chicagoGirl, který organizátoři promítnou jako první již tento čtvrtek. O týden později mohou diváci sledovat osud uprchlíků v Evropě v dokumentu Přestupní stanice. Životní osudy migrantů a lidí bez domova přiblíží snímek Úkryt. Poslední listopadový čtvrtek pak organizátoři tematicky odbočí a společně s diváky se při sledování životního příběhu Aarona Swartze zamyslí nad omezování přístupu k informacím na internetu.

„Projekce nenabízíme jen veřejnosti ve večerních hodinách. Na dopolední projekce stejných filmů jsme pozvali i studenty plzeňských škol,“ upřesňuje Aleš Kavalír. Ten doplňuje, že celou akci společnost Člověk v tísni pořádá ve spolupráci s organizacemi Johan a Centrum na podporu integrace cizinců.

Listopadové projekce nabízí výběr z divácky nejúspěšnějších filmů předchozích ročníků festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který organizace každoročně pořádá jaře. Projekce proběhnou díky projektu Promítej i ty!, v rámci kterého je možné si festivalové filmy půjčit zdarma a promítačem se může stát kdokoli. Více o projektu http://www.jedensvet.cz/pit/

Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/693262677477906/

Autor: ,