Na náměstí míru vyroste cela na podporu politických vězňů v Ázerbájdžánu

Publikováno: 10. 10. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Na náměstí míru vyroste cela na podporu politických vězňů v Ázerbájdžánu
© Foto:

Praha, 10.října 2014 - Člověk v tísni postaví v úterý 14. října na náměstí Míru v Praze celu, aby tak upozornil na nedávnou vlnu represí a nárůst počtu politických vězňů v Ázerbájdžánu. Cela bude na náměstí stát celé odpoledne od 14:00 do 18:00 a bude otevřena všem, kteří budou chtít vězně podpořit a na symbolických pět minut se obléct do mundůru. Připravena bude petice požadující propuštění vězňů a výstava a o lidských právech v Ázerbájdžánu.

V 16:00 se uskuteční představení akce pro novináře, kterého se zúčastní také Ázerbájdžánec Vugar Gojajev, který v současnosti pracuje pro lidskoprávní organizaci Human Rights Watch v Berlíně. Svou účast přislíbil také bývalý disident a aktivista v oblasti lidských práv Jan Ruml. “Akce se mimo jiné zúčastní primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, který by měl celu navštívit v 16:30, ve stejný čas jako barmský blogger a  aktivista Nay Phone Latt, který jako politický vězeň strávil za mřížemi pět let. “Zájemci budou moct napsat pohlednici, kterou pošleme nespravedlivě zadrženým,” říká Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni. “Je to pro ně obrovská morální vzpruha.” “Jsme přesvědčeni, že mezinárodní pozornost může politickým vězňům pomoci, aby s nimi bylo lépe zacházeno, nebo byli dříve propuštěni na svobodu,” říká Pospíchalová. “Do cely proto zveme i politické představitele z různých politických stran a veřejně známé osobnosti.”

Svůj vzkaz do Ázerbájdžánu posílá také Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie a držitel Templetonovy ceny: "Myslím na všechny pronásledované zastánce svobody a demokracie v Ázerbájdžánu. Milí přátelé, v těchto dnech si v naší zemi připomínáme čtvrtstoletí od událostí, které neočekávaně a zcela pokojně zlomily moc, která porušovala lidská práva a občanské svobody. Pevně věříme, že každá nespravedlivá vláda dřív nebo později padne a splní se naděje těch, kteří touží po svobodě a jsou ochotni přinášet velké oběti. Přátelé, nejste zapomenuti!”

Represe, nátlak a zastrašování

V posledních měsících došlo v Ázerbájdžánu k významnému zhoršení situace v oblasti lidských práv. Vzrostly vládní represe, nátlak a zastrašování vůči nevládním organizacím, aktivistům z řad občanské společnosti, novinářům a ochráncům lidských práv. Mnozí z nich byli zatčeni a odsouzeni k mnohaletým trestům. Mezi zadrženými v poslední době byli významní obhájci lidských práv Lejla a Arif Junusovi, Rasul Džafarov nebo laureát lidskoprávního ocenění Homo Homini Intigam Alijev, kteří čelí vysokým trestům na základě vykonstruovaných obvinění.

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodina Alijevů, která si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Ázerbájdžán je proslulý manipulací voleb, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, persekucemi nezávislých novinářů i držením politických oponentů ve vězení.

V ázerbájdžánských věznicích je v současnosti okolo 100 politických vězňů.

Více informací:

Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni

tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.czAutor: Adéla Pospíchalová