Podle údajů OSN je na Ukrajině zasaženo humanitární krizí 18 milionů lidí. Pomáháme na východě i západě země

Publikováno: 3. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Podle údajů OSN je na Ukrajině zasaženo humanitární krizí 18 milionů lidí. Pomáháme na východě i západě země
© Foto: PIN

Intenzivní boje pokračují ve velkých ukrajinských městech, včetně hlavního města Kyjeva, Charkova, Chersonu a Mariupolu. Dále také v Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Zničená infrastruktura způsobila, že se statisíce lidí ocitly bez elektřiny a vody. Stovky domů byly poškozeny nebo zničeny. Při ostřelování byly zasaženy také mosty a silnice, což odřízlo od základní podpory celé obce.


AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) zaznamenal v období od 24. do 28. února nejméně 550 civilních obětí, z toho 142 mrtvých.

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí je postiženo 18 milionů lidí, z toho 6,7 milionu lidí je vysídleno a 12 milionů lidí potřebuje humanitární pomoc. Člověk v tísni pomáhá přímo na místě i v okolních zemích.

Z Ukrajiny uprchl více než milion lidí

Podle údajů OSN uprchl z Ukrajiny po invazi již více než milion lidí a jejich počet rychle roste. Ukrajinská vláda odhaduje, že v nejhorším případě bude uprchlíků až 5 milionů.

Člověk v tísni, který již na Ukrajině pracoval, okamžitě mobilizoval rozsáhlé zdroje na podporu postižených obyvatel. Náš hlavní tým se přesunul z Kyjeva do Lvova, kde byla otevřena nová kancelář pro koordinaci pomoci lidem i v dalších regionech.

Dodávky vody a psychologická pomoc

Přizpůsobili jsme se nové situaci a na východě země jsme zorganizovali dodávku vody pro lidi vysídlené v důsledku pokračujících bojů. Na mnoha místech na Ukrajině dnes neteče voda. Proto jsme doručili 17 nádrží na vodu do Uhledaru a dnes další 2 do Avdějevky. Lidem na útěku jsme rozdali 1350 šestilitrových lahví s vodou. Taktéž rozdáváme potravinové balíčky a hygienické potřeby. Zkušení psychologové neustále poskytují psychologickou pomoc a informace ukrajinskému obyvatelstvu na naší telefonní lince 0800210160.

Zároveň teď chceme psychologickou pomoc posílit i na západě Ukrajiny. Jen ve Lvovské oblasti je v tuto chvíli podle místních úřadů zaregistrováno 44,000 vnitřních uprchlíků, 10,000 z nich žije ve 200 kolektivních centrech. Zjišťujeme v nich potřeby a chceme do nich doručit matrace, vybavit je věcmi na vaření a nejzranitelnějším lidem poskytnout finanční pomoc.

Člověk v tísni také poskytne finanční podporu místním partnerům z řad nevládních organizací, které zajistí lidem vodu, potraviny, hygienické potřeby a dalších pomoc v především v Dněpropetrovsku, Záporoží a Svjatohirsku. Finanční jsme již granty 2 místním organizacím. Každá dostala 7,000 EUR. Další desítky organizací, které pomáhají lidem na útěku, dostanou granty v příštích dnech.

Zároveň pomáháme také na západě Ukrajiny. Konkrétně na hraničních přechodech do Polska, kde lidé čekají i několik dní v dlouhých frontách a kolonách aut. Místní úřady a komunity zorganizovaly sběrná místa potravin a přepravu lidí do těchto míst. My zde zajišťujeme také distribuci hygienických potřeb a pomáháme lidem získat potřebné informace. Humanitární vlak, který jsme na začátku týdne vypravili z Česka, už je v Kyjevě a další jsou na cestě.

Člověk v tísni dále pomáhá i se stavbou toalet, vyhřívaných stanů a poskytováním jídla pro děti na silnicích vedoucích k hraničním přechodům do Polska. Dále také poskytuje pomoc uprchlíkům na hranicích s Rumunskem a Slovenskem ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi.

Do Lvova již dorazilo pět kamionů naložených humanitární pomocí

Do Lvova již dorazilo prvních pět kamionů Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Tyto kamiony přivezly potraviny, hygienické potřeby, pleny, spacáky nebo karimatky. Podobný humanitární materiál byl vyžádán a bude distribuován správou Lvovské oblasti. Člověk v tísni také podporuje lvovské humanitární centrum dodávkou telefonů, notebooků a tiskáren, aby bylo možné lépe koordinovat činnost místní občanské společnosti a nevládních organizací.

Kontakt:


Autor: Aljona Budagovska, Petr Štefan, Člověk v tísni

Související články