Na východě Ukrajiny jsme pomohli lidem ve vesnicích, které zasáhl požár

Publikováno: 13. 10. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Na východě Ukrajiny jsme pomohli lidem ve vesnicích, které zasáhl požár
© People in Need

Konflikt na východě Ukrajiny pokračuje již sedmým rokem. Připravil o život mnoho lidí, rozdělil rodiny, znemožnil lidem žijícím v zasažených vesnicích přístup k základním službám, způsobil obrovský stres a zničil nespočetné množství domovů a infrastruktury. Nyní oblast ničí požár a zasahuje ještě vice do života lidí, které žijí v blízkosti frontové linie v Luhansku. 11 lidí zemřelo a 19 jich bylo kvůli požáru zraněno.

Podle informací policie bylo na 560 osob evakuováno a dalších 1000 lidí před požárem uteklo. Jelikož je oblast podél frontové linie zaminovaná, došlo i k výbuchům. Mnoho lidí přišlo o své domovy a požáry zničily jejich plány do budoucna. Přestože se zasažení lidé snaží vše zvládnout, obyvatelé okolních vesnic jim nabídli pomocnou ruku a poskytli jim oblečení, potraviny, hygienické potřeby i vodu.

Člověk v tísni pro zasažené lidi zajistil vodu

Ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi, partnery z konsorcia ACCESS a s podporou ECHO, jsme lidem, které požár zasáhl, poskytli okamžitou pomoc. Doručili jsme celkem 1800 litrů pitné vody do vesnic Syrotyne a Muratove, kde žije značná část vysídlených lidí, kteří mají zkušenosti z války a kteří aktivně poskytovali pomoc potřebným. “Lidé žijící ve vysídlení jsou v pomoci druhým nejaktivnější. Sdílejí, co mohou, protože si pamatují válku a jaké to je, muset opustit domov,” říká koordinátor pomoci v Syrotyne.

Konsorcium ACCESS

Od roku 2017 dodává konsorcium ACCESS na východní Ukrajině několik druhů humanitární pomoci části těch nejohroženějších lidí žijících na území kontrolovaných vládou i na těch mimo ně a pomohlo zatím více než 260 000 lidí. Díky podpoře EU Humanitarian Aid (ECHO) mohou členské organizace Konsorcia Člověk v tísni, ACTED v partnerství s iniciativami IMPACT, Help Age International (HAI), Médicos del Mundo (MdM) a Right to Protection (R2P) nadále poskytovat naprosto nezbytnou humanitární pomoc. 

Autor: Alyona Budagovska, PIN Ukraine Communication Officer

Související články