Na východě Ukrajiny jsme pomohli lidem ve vesnicích, které zasáhl požár

Na východě Ukrajiny jsme pomohli lidem ve vesnicích, které zasáhl požár

13. 10. 2020

Konflikt na východě Ukrajiny pokračuje již sedmým rokem. Připravil o život mnoho lidí, rozdělil rodiny, znemožnil lidem žijícím v zasažených vesnicích přístup k základním službám, způsobil obrovský stres a zničil nespočetné množství domovů a infrastruktury. Nyní oblast ničí požár a zasahuje ještě vice do života lidí, které žijí v blízkosti frontové linie v Luhansku. 11 lidí zemřelo a 19 jich bylo kvůli požáru zraněno.

Podle informací policie bylo na 560 osob evakuováno a dalších 1000 lidí před požárem uteklo. Jelikož je oblast podél frontové linie zaminovaná, došlo i k výbuchům. Mnoho lidí přišlo o své domovy a požáry zničily jejich plány do budoucna. Přestože se zasažení lidé snaží vše zvládnout, obyvatelé okolních vesnic jim nabídli pomocnou ruku a poskytli jim oblečení, potraviny, hygienické potřeby i vodu.

Člověk v tísni pro zasažené lidi zajistil vodu

Ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi, partnery z konsorcia ACCESS a s podporou ECHO, jsme lidem, které požár zasáhl, poskytli okamžitou pomoc. Doručili jsme celkem 1800 litrů pitné vody do vesnic Syrotyne a Muratove, kde žije značná část vysídlených lidí, kteří mají zkušenosti z války a kteří aktivně poskytovali pomoc potřebným. “Lidé žijící ve vysídlení jsou v pomoci druhým nejaktivnější. Sdílejí, co mohou, protože si pamatují válku a jaké to je, muset opustit domov,” říká koordinátor pomoci v Syrotyne.

Konsorcium ACCESS

Od roku 2017 dodává konsorcium ACCESS na východní Ukrajině několik druhů humanitární pomoci části těch nejohroženějších lidí žijících na území kontrolovaných vládou i na těch mimo ně a pomohlo zatím více než 260 000 lidí. Díky podpoře EU Humanitarian Aid (ECHO) mohou členské organizace Konsorcia Člověk v tísni, ACTED v partnerství s iniciativami IMPACT, Help Age International (HAI), Médicos del Mundo (MdM) a Right to Protection (R2P) nadále poskytovat naprosto nezbytnou humanitární pomoc. 

Autor: Alyona Budagovska, PIN Ukraine Communication Officer