Světový den vody: Na východní Ukrajině není pitná voda samozřejmostí. Místním lidem ji dodáváme

Světový den vody: Na východní Ukrajině není pitná voda samozřejmostí. Místním lidem ji dodáváme

Publikováno: 22. 3. 2021 Doba čtení: 1 minuta

Na východní Ukrajině žije v oblastech zasažených konfliktem 5,4 milionu lidí. Každý čtvrtý nemá dostatečný přístup k pitné vodě. Tématem Světového dne vody je pro letošní rok je “Ocenění vody”, které odkazuje na její nesmírnou hodnotu. Tu si lidé žijící poblíž kontaktní linie na východě Ukrajiny uvědomují každý den.

Třeba Nadia nebo Ivan z Travneve. O dodávky vody je připravil probíhající ozbrojený konflikt, žijí bez nich už roky. Aby přežili, museli začít rozpouštět sníh a sbírat dešťovou vodu. V té se myjí, umývají v ní nádobí a také ji dávají slepicím, které chovají.

Lidem do Travneve a dalších vesniček poblíž kontaktní linie na Donbase přivážíme každý týden pitnou vodu, abychom zajistili, že jí budou mít každý den dostatek.


Vodu dodáváme i do Opytne, vesničky, která je také nedaleko kontaktní linie. Původně tu žilo přibližně 670 lidí, drtivou většinu z nich ale boje vyhnaly z domova. Konflikt tu totiž poničil i infrastrukturu. Maria, Elena a dalších 36 lidí tu ale zůstalo. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


„Chci zůstat ve svém bytě, spát ve své posteli, jíst ze svého talíře. Nechci opustit svůj domov,” říká Maria, jejíž děti z Opytne odešly před několika lety.

Jak vypadá život bez vody, elektřiny a plynu? Maria a další takhle žijí už skoro 7 let.


Pitnou vodu dodáváme lidem do Opytne dvakrát měsíčně díky finanční podpoře Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské unie.

Autor: Alyona Budagovska, Čvt Ukrajina

Související články