Rodinám žijícím na východní Ukrajině se vrátila noční můra z ostřelování

Publikováno: 23. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Rodinám žijícím na východní Ukrajině se vrátila noční můra z ostřelování
© Foto: pin

Ve dnech 14. a 17. listopadu zažili obyvatelé frontové vesnice Nevelske na východě Ukrajiny silné ostřelování, při kterém byly zničeny tři domy a 17 dalších bylo poškozeno. Lidé žijící v Nevelske kdysi pravidelně slýchali zvuky bojů, ale ostřelování jejich domovy nezasáhlo již několik let. "Bylo to jako peklo, všechno se hroutilo, tříštilo a bouchalo! Střely padaly opravdu blízko nás. Kusy skla, všechno padalo a my jsme tam s manželem jen leželi," řekla Svitlana, která žije se svou rodinou v Nevelske už více než 30 let.

Před konfliktem žilo ve vesnici 250 obyvatel. Nyní jich zůstalo jen 44. Většina obyvatel, kteří v Nevelske stále žijí, jsou ženy v důchodovém věku. Mnoho lidí již z oblasti bojů v blízkosti 427 kilometrů dlouhé kontaktní linie, která rozděluje dříve nejhustěji osídlenou a průmyslově nejproduktivnější část východní Ukrajiny na vládní a nevládní oblasti, uteklo. Naposledy byla obec ostřelována 29. června 2016. Mnoho místních obyvatel bylo zraněno a jejich domy byly poškozeny. Ještě větší škody jsou ale vidět mimo domy. Na polích v okolí vesnice se nacházejí neoznačené miny.


Po tomto posledním ostřelování se mnoho lidí rozhodlo odejít. Ti, jejichž domy byly zničeny, neměli jinou možnost než se z vesnice odstěhovat. "Žiji tu s manželem už 30 let, vyrostly tu naše děti a také vnoučata," říká Svitlana. "A teď musíme odejít. Budeme žít s naším synem. V jeho domě není moc místa, ale nějaký čas to zvládneme, než si najdeme dům pro nás."

Záchrana věcí z ruin

Lidé strávili několik dní sbíráním svých věcí z trosek a stěhováním svého majetku a zvířat na bezpečnější místa. Většina obyvatel chovala hospodářská zvířata, protože zemědělství je ve vesnici běžným zdrojem příjmů. Nyní je obtížné zvířata - zejména krávy a prasata - přepravovat, protože je třeba najít prostor a dopravní prostředky. "Jednu z krav jsme dnes zabili, protože ji nemáme kde chovat," dodává Svitlana. "A tu druhou vezmu s sebou synovi. U syna na dvoře je chlév, tam ji budu mít. Stěhovat budeme i dvě selata."

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Mnoho vesničanů dočasně odchází ke svým příbuzným. Přesto se najdou lidé, kteří navzdory riziku nechtějí vesnici opustit. Někteří nechtějí opustit své domovy, kde žili celý život, jiní nemají prostředky ani možnost se přestěhovat.

Tým Člověk v tísni nedávno navštívil obyvatele Nevelske, aby zjistil, jakým způsobem můžeme lidi v ostřelované vesnici podpořit. Kvalifikovaný odborník poskytl lidem psychologickou pomoc. Člověk v tísni v současné době připravuje další materiální i psychosociální podporu pro obyvatele vesnice před nadcházející zimou. Tato pomoc je možná i díky štědré podpoře Evropské unie.

Autor: Alyona Budagovska, PIN Ukraine Communications Manager

Související články