Naděje uprostřed zkázy: Obyvatelé Charkova jsou nezlomní

Publikováno: 24. 4. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Naděje uprostřed zkázy: Obyvatelé Charkova jsou nezlomní
© Foto: Alberto Lores

Slovo nezlomní nejlépe vystihuje obyvatele Charkova. Druhé největší město Ukrajiny je téměř denně ostřelováno ruskou armádou. Letecké bombardování, rakety a drony ničí infrastrukturu, obytné domy a zabíjí civilisty. Město i region zavedly nouzový plán kvůli výpadkům elektřiny. Navzdory každodennímu teroru však lidé Charkov neopouští. S podporou Evropské unie pomáháme nezlomným a odvážným lidem.

Devětapadesátiletá Larysa Stonda žije se svým manželem v charkovské čtvrti Saltivka. Tato část města byla na začátku rozsáhlé invaze těžce poškozena. Exploze rozbily všechna okna v bytě manželů. Larysa s manželem město původně opustili, ale vrátili se zpět.

V březnu se na nás Larysa obrátila s žádostí o pomoc. Díky finanční podpoře Evropské unie jsme v jejich bytě vyměnili poškozená okna. Pro seniory, kteří většinu svého důchodu utratí za potraviny a léky, je to velmi významná pomoc.

Zbytky starých okenních rámů jsou stále ve vchodu. Lidé po ostřelování zakrývají okna překližkou a fólií a žijí v takovýchto podmínkách, protože nemají finance na nákup nových oken.

Dmytro, 45 let, žije také ve čtvrti Saltivka. Byt, kde bydlel se svou rodinou, byl zničen v roce 2022.

Na boční zeď obytného domu, kde nyní Dmytro bydlí, dopadla bomba. Výbuchy vyrazily okna. Už jsme jim je pomohli vyměnit.

V obci Solonytsivka v Charkovské oblasti opravujeme v rámci projektu ECHO Education podzemní kryt v Lyceu č.3.

Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami je k dispozici inkluzivní centrum. Na rozdíl od svých vrstevníků, kteří studují online, děti docházejí na výuku do lycea. Spolehlivý a pohodlný kryt je proto naší prioritou.

V obci Čerkaská Lozova opravujeme střechy tří bytových domů. Ty byly při ostřelování silně poškozeny střepinami.

Střechy dvou budov již byly dokončeny. Za několik týdnů bude hotový třetí objekt.

Při výpadcích elektrického proudu se opravy zpomalují. Naši dodavatelé však mají k dispozici generátory, aby mohli napájet své nářadí.

Většina obyvatel se již vrátila domů a doufá v klidný život.

V rámci tohoto projektu financovaného Evropskou unií jsme vybrali 3 659 rodin v Charkovské oblasti, jejichž domy potřebují lehké a střední opravy. 1386 oprav již bylo dokončeno. 


Autor: People in Need

Související články