Naši řidiči v Africe zvládají i ten nejtěžší terén

Publikováno: 8. 7. 2024 Doba čtení: 2 minuty
 Naši řidiči v Africe zvládají i ten nejtěžší terén
© Foto: Martina Chalová

Víte, jak zajistíme, aby se naše pomoc dostala i do těch nejodlehlejších vesnic v Etiopii? Především díky našemu týmu logistiky, ale také našim řidičům, kteří nás do těchto oblastí pokaždé bezpečně dostanou. Cesta do míst, kde lidé potřebují naši pomoc nejvíce, ale často trvá několik hodin, dokonce i dní.

Venkovské oblasti v Etiopii bývají plné překážek, od rozbahněných cest během období dešťů, až po prášivé a nerovné silnice během měsíců sucha. Ale i v těchto podmínkách je na naše řidiče spolehnutí.

Pracujeme na několika místech v oblasti Oromia a v jižní části Etiopie. Náš tým se často potřebuje dostat do odlehlých míst, aby mohl doručit pomoc lidem, kteří ji potřebují. Řidiči jsou proto naprosto klíčoví pro to, abychom mohli tuto pomoc bezpečně a včas doručit. Ale tady práce našich řidičů nekončí. Úzce spolupracují s našimi koordinátory, logistikou i kolegy v terénu, aby zajistili, že bude každá cesta dobře naplánovaná. Abychom našim řidičům pomohli v práci, poskytujeme jim pravidelná školení.

„Největší problém mi dělalo řídit na kluzkých cestách a někdy nám museli pomáhat místní lidé, když naše auto zapadlo do bahna. Ale díky školení, kterým jsme prošli, teď zvládnu vyhodnotit hustotu bahna a čelit těmto překážkám lépe než kdy předtím,“ říká Amerch Tesfaye, který je naším řidičem už šest let. 

Řidiči pomáhají našemu týmu také během distribuce pomoci. Také díky této týmové práci je naše působení v Etiopii úspěšné.

Hodnocení dovedností našich řidičů ukazuje, že jsou skutečně špičky v oboru. Zároveň pravidelně absolvují naše technická školení a semináře, aby byli informovaní o technice řízení a postupech údržby vozidel. V rámci školení se zaměřujeme na defenzivní a úhybnou jízdu, první pomoc, hašení požárů, bezpečnost silničního provozu a na to, co dělat v případě dopravních nehod.

Řidiči si také osvojují řidičské návyky, které pomáhají snižovat emise a spotřebu paliva, což šetří peníze i životní prostředí. Tato školení a praktické zkušenosti je připravují na zvládnutí jakékoli situace na silnici.

„Daří se nám minimalizovat náklady, spotřebu pneumatik, protože řidiči ví, jak se přizpůsobit typu vozovky. V porovnání s jinými organizacemi musím říct, že se našim řidičům daří dobře působit v tomto náročném terénu,“ říká Kindeneh Melesse, manažer řidičů.

Je pro nás důležité, že si naši řidiči uvědomují dopad aut na životní prostředí. Proto je školíme v ekologických způsobech jízdy, abychom minimalizovali emise, například zkrácením doby volnoběhu a udržováním optimálního výkonu vozidla.

V současnosti působí v Etiopii celkem 13 řidičů. Čtyři z nich byli původně hlídači, ale dostali příležitost se kariérně posunout.

Řidiči jsou často nedoceňovaní hrdinové. Je pro ně důležitá bezpečnost, spolupráce a zodpovědnost vůči životnímu prostředí. Bez nich bychom v Etiopii nemohli pomáhat.

Autor: Mihiret Wasihun Teklu