Ne/odpracovaná léta

Publikováno: 22. 11. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Ne/odpracovaná léta
© Foto: archiv pracoviště

Jednoho dne se na mě obrátil pan Michal, který potřeboval pomoci s jídlem, neměl co jíst a také řešil invalidní vozík, který už měl zastaralý. Já, jako terénní pracovnice jsem nejdříve začala mapovat jeho situaci. Hlavním problémem pana Michala je málo odpracovaných let do důchodu.

 Zjistila jsem, že má syny, kteří se o něj nechtějí starat a on je nechce zatěžovat. Z jeho vyprávění dále vyplynulo, že v posledních letech nikde nepracoval, a tudíž nemá nárok na invalidní důchod. Pan Michal je již ve věku, kdy by mohl splňovat nárok na starobní důchod. Ale ani na ten nedosáhnul. Bylo ale možné vyřešit jeho příspěvek na živobytí a také příspěvek na mobilitu a získání průkazu ZTP.


 Pan Michal daroval dům svým dětem a pak se přestěhoval na chatu, kde bylo třeba topit. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo v jeho silách nakoupit si základní potřeby, protože obchod a také lékaře neměl v dosahu. Zajistila jsem mu službu od charity, dočasně základní potraviny a také potřeby pro přežití. Takže bylo třeba najít někoho, kdo se o něj postará, nakoupí, uklidí, uvaří atp. Pan Michal by tak získal i nárok na příspěvek na péči, díky které by pokryl své náklady. Další problém byl ve zdravotní dokumentaci, která nebyla kompletní. Pan Michal musel absolvovat vyšetření u obvodního lékaře. Příspěvek na živobytí byl uznán ihned, na příspěvek na bydlení nárok neměl, jelikož bydlel v chatové oblasti a na příspěvek na péči a mobilitu stále čeká. Průkaz ZTP mu nakonec byl vystaven.

 Znovu jsem se pokoušela kontaktovat syny pana Michala. Bohužel nebylo možné se domluvit, rodinné vztahy jsou velmi narušené a synové nebyli ochotni jejich otci pomoci. Pokud se vše dotáhne do konce a podaří pan Michal by tím pádem zvládl vše i bez jejich přítomnosti.

 Jedná se bohužel o situaci, kdy člověk nemá odpracovaná léta do důchodu. Takovýchto případu je bohužel více. Ve stáří se tak lidé stávají závislými na státní podpoře, které však častokrát nestačí na pokrytí všech potřeb. Mnoho lidí žije ze svých úspor, ale ty někdy také nestačí na život ve stáří. Pan Michal udělal dobré rozhodnutí tím, že se na nás obrátil a požádal o pomoc.

Projekt reg.č. CZ.03.02.01/00/22_018/0000981 Žijeme a pomáháme v Chomutově je spolufinancován Evropskou unií.

Autor: Lucie Vršecká, terénní pracovnice

Související články