Paní Jana se v období silných depresí upsala nebankovním společnostem. Soud nakonec označil smlouvy za neplatné

Publikováno: 22. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Okresní soud v Ústí nad Labem
© wikimedia commons

Zhruba před rokem začala paní Jana řešit své finanční problémy s naší dluhovou poradnou. Kvůli svým psychickým problémům se stala terčem jedné nebankovní společnosti. Ta využila její situace a podepsala s ní velmi nevýhodné úvěrové smlouvy. Následně společnost dluh zažalovala u soudu, a tak se paní Jana začala připravovat na soudní líčení.

Paní Jana je v invalidním důchodu III. stupně a trpí silnými depresemi. Již rok se cítí lépe a začala tedy řešit své dluhové problémy s naší dluhovou poradnou v Ústí nad Labem. Dříve byla kvůli svým psychickým problémům opakovaně hospitalizována na psychiatrii. V této době podepsala několik pochybných smluv s jednou nebankovní společností. A tato společnost celý dluh nedávno zažalovala u soudu.

Paní Janě následně přišlo k soudu předvolání. Na naší konzultaci se mi svěřila, že má ze všeho strach a bojí se, že může jít i do vězení. V žalobě totiž byla podezřívána mimochodem i z úvěrového podvodu. Když jsme společně pročítali předvolání, zjistili jsme, že důvodem předvolání byla naopak nedůvěřivost soudu vůči postupu žalobce. To byl také důvod, proč chtěl soudce vše probrat na soudním líčení.

Toto zjištění nám dodalo energii k přípravě obhajoby. Dle vyprávění paní Jany, se žalobce nikdy nedotazoval na její příjmy, které byly pod hranicí nezabavitelné částky, ani neřešil její zřejmé zdravotní problémy. Začal jsem paní pomáhat se získáváním potřebných dokumentů jako důkazů našich tvrzení – lékařské zprávy, doklady o příjmu atd. Klientka byla velice zodpovědná a poctivě se na jednání připravovala.

Na soudě byla paní Jana opět velice nervózní, přestože jsme vše společně mnohokrát procházeli. Soudce tedy dovolil, abych klientce s její obhajobou pomáhal. Byli jsme velice dobře připraveni, a tak šlo vše víceméně bez problémů. Nakonec soudce označil obě úvěrové smlouvy za neplatné, včetně následných úroků. Kromě toho musí paní Janě uhradit žalobce i náklady soudního řízení. Po splacení jistiny bude mít paní Jana konečně klid a znovu bude moci žít svůj život bez dluhů.

Autor: Alan Djurovič, dluhový poradce

Související články