Nechtěla si rozzlobit exekutory, Milostivé léto využila na poslední chvíli. Dnes je bez dluhů

Publikováno: 2. 11. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Nechtěla si rozzlobit exekutory, Milostivé léto využila na poslední chvíli. Dnes je bez dluhů
© ilustrační foto: Thirdman, Pexels

Když se poprvé dozvěděla o Milostivém létě, usoudila, že se jí tato šance na vypořádání se s dluhy netýká. Neměla ani na zaplacení původní dlužné částky. Dnes je však Tereza Pavlíková díky této akci bez dluhů, což je, jak sama říká, úplně nádherné.

Na výchovu syna zůstala před lety sama, zároveň se starala i o svou maminku. Složité životní období se promítlo i do schopnosti platit běžné výdaje. Akademická malířka Tereza Pavlíková měla v té době hluboko do kapsy, dluh na penále za opožděně zaplacený plyn jí provázel dalších patnáct let jejího života. Celou dobu se ho snažila splácet, přibírala si různé brigády. Závazek přesto dál rostl, podepisoval se na jejím zdraví a prohluboval beznaděj.

„Už vím, co je to být v dluhové pasti. Jste natolik vystresovaní z jednoho dluhu, který se snažíte platit, že pak vám nezbývá na zaplacení dalších věcí, a prostě se to valí jak lavina na člověka. Těžce se s tím žije. Ten strach každodenní, že k vám může kdokoliv kdykoliv přijít,“ vzpomíná paní Tereza, jak jí ve snaze vyrovnat jednu pohledávku vznikaly další. „Došlo i k takové s odstupem času i komické situaci, že si ti exekutoři pak odváželi mé obrazy. Místo toho, aby byly někde v galerii, tak u většiny vůbec nevím, kde jsou, skončily někde v exekutorských skladech,“ dodává s povzdechem.

Když se poprvé dozvěděla o Milostivém létě, usoudila, že se jí tato oddlužovací akce netýká. Neměla ani na zaplacení původní dlužné částky. Taky z čeho by ji měla našetřit, když roky všechny „peníze navíc“ putovaly na splátky. „Zároveň tam byl i strach, že když udělám cokoliv proti těm exekutorům, tak si je naštvu, a stále mají tu moc říct: tak paní Pavlíková na shledanou, už tady nebydlíte. Toho jsem se bála,“ podotýká paní Tereza.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně

Zbýval poslední milostivý měsíc, když se rozhodla prostřednictvím Twitteru popřát všem, kteří Milostivého léta využijí, vše nejlepší, aby jim to vyšlo a zároveň si posteskla, že jí akce nepomůže. „A ozval se mi pan Hůle z Člověka v tísni, ať neblbnu, ať jim vše napíšu, čísla exekucí a pošlu to jejich dluhovým poradkyním. A já jsem udělala tenhle úplně nejjednodušší krok a za pět minut dvanáct se do toho ty skvělé paní pustily a dopadlo to tak, úplně neuvěřitelně, že na závěr celého toho maratonu posledního měsíce, kdy jsem si s nimi psala, chodila za exekutory, já jsem bez dluhů, což je úplně nádherné! Neuvěřitelný pocit,“ říká s velkým potěšením v hlase matka, jejíž největší starost byla, aby její dluhy jednou nezdědil její syn.

Syn za tu dobu vyrostl, dnes je ve třetím ročníku na FAMU. Snažila jsem se ze všech sil, aby ho to nijak nepoznamenalo, tak ho to asi poznamenalo, protože teď svůj bakalářský film natočil o Milostivém létě,“ dodává k již uzavřené životní kapitole celé rodiny Tereza Pavlíková.  


Autor: Eva Kroupová

Související články