„Nejslavnější“ aktivistka Vietnamu odsouzena k 9 letům ve vězení

Publikováno: 14. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
„Nejslavnější“ aktivistka Vietnamu odsouzena k 9 letům ve vězení
© Foto: PIN

Člověk v tísní odsuzuje soudní proces s Pham Doan Trang, hrubé porušení jejích práv na svobodu slova a právo na spravedlivý proces. Požadujeme její okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Dne 14. prosince 2021 skončil soudní proces s Pham Doan Trang, spisovatelkou a lidskoprávní aktivistkou, trestem 9 let odnětí svobody. Byla obžalována z článku 117 trestního zákoníku z roku 2015 za vytváření, uchovávání a šíření „protistátních dokumentů“. Jako důkaz bylo předloženo několik zpráv o lidských právech ve Vietnamu a dva rozhovory, které poskytla pro BBC a Rádio svobodná Asie. 

“Můžete mě uvěznit a oslavovat, že se vám podařilo zbavit se dlouhodobého trnu v oku, ale nikdy se nezbavíte vaší ohavné, autoritářské, nedemokratické a protidemokratické reputace”

Různé ukazatele dokazují, že soudní proces byl nespravedlivý. Dle jejího právníka byla Pham Doan Trang o konání procesu obeznámena pouze den před jeho konáním. Soudní proces s Pham Doan Trang, která je považována za „nejslavnější aktivistku“ v současném Vietnamu, byl doprovázen zprávami o policejním dozoru nad dalšími aktivisty v Hanoji a jejich omezení pohybu. Několik zdrojů také uvedlo, že zástupcům zahraničních ambasád, včetně české, francouzské či holandské, bylo znemožněno se procesu zúčastnit. 

Ve své závěrečné řeči u soudu Pham Doan Trang řekla:

Můžete mě uvěznit a oslavovat, že se vám podařilo zbavit se dlouhodobého trnu v oku, ale nikdy se nezbavíte vaší ohavné, autoritářské, nedemokratické a protidemokratické reputace.“

Pham Doan Trang byla zadržena 6. října 2020 pouhých několik hodin po 24. lidskoprávním dialogu mezi USA a Vietnamem, který se koná každý rok. Nedlouho před zatčením se podílela na autorství třetího vydání zprávy občanské společnosti týkající se sporu o půdu ve vesnici Dong Tam, který byl tvrdě kritizován za nadměrné užití síly ze strany ozbrojených složek proti místním obyvatelům.

kdo je Pham Doan Trang

Pham Doan Trang je spoluzakladatelkou Liberal Publishing House, které vydává knihy o vysoce citlivých politických tématech napsané vietnamskými autory. Napsala Politika policejního státu, Nenásilný odpor a nejznámější Politika pro běžné lidi, které vydalo Liberal Publishing House. Toto nakladatelství se od svého založení stalo terčem široké škály státem podporovaných útoků. Mnoho podporovatelů a čtenářů tohoto nakladatelství bylo předvoláno k policejním výslechům a někteří z nich byli údajně zatčeni a mučeni.

Pham Doan Trang byla také editorkou Law Magazine, populární online platformy, které se soustředí na vietnamskou a mezinárodní politiku. Přístup na webová stránka Law Magazine je ve Vietnamu zablokovaný.

Jako projev uznání jejího nebojácného přínosu pro lidská práva ve Vietnamu jí Člověk v tísni udělil v roce 2017 cenu Homo Homini, kterou nemohla osobně převzít. V roce 2019 obdržela cenu od mezinárodní neziskové organizace Reportéři bez hranic.

Podle nejnovější zprávy mezinárodní lidskoprávní organizace Komise pro ochranu novinářů bylo v roce 2021 ve Vietnamu uvězněno nejméně 23 novinářů, což řadí Vietnam mezi 5 největších porušovatelů svobody tisku, vedle Číny, Myanmaru, Egypta a Běloruska.

Autor: PIN

Související články