"Někdy je to skvělé, někdy je to náročné, ale právě to mě baví!"

Publikováno: 18. 10. 2016 Doba čtení: 3 minuty
© Foto: Tomáš Morávek

V rámci nově vzniklé rubriky "Kdo jsem" si budem postupně představovat členy naší Kladenské pobočky Člověka v tísni. Prvním pracovníkem z Kladna, se kterým se seznámíme, je Šárka.

Sedím v kavárně poblíž blízkého náměstí a přemýšlím, jak asi bude vypadat ona pracovnice, která má dorazit udělat rozhovor. S téměř robotickou dochvilností přijíždí na místo srazu usměvavá černovláska na skládacím kole. Seskakuje z něj, parkuje ho vedle stolu a odvážně se pouští do našeho rozhovoru.

 

Ahoj. Nebudu to protahovat a začnu rovnou první otázkou. Kdo jsi a co ráda děláš?
Ahoj, jmenuji se Šárka Melenová a žiji v Kladně. Jsem partnerka, dcera, vnučka, sestra, kamarádka, teta a jak vidíš, tak i cyklistka (se smíchem).

Jaká je tvá pracovní pozice pro ČvT a jak dlouho se jí už věnuješ?
Na větší část úvazku pracuji jako Koordinátorka vzdělávacích služeb a menší část mám ještě jako sociální pracovnice v NZDM.

Eeemmm.. to zní složitě. Můžeš mi to prosím vysvětlit nějak laicky, co tvá práce obnáší?
To znamená, že se starám o služby, které jsou určené pro děti a mládež. V kladenské pobočce to je Nízkoprahový klub pro děti a mládež, Předškolní klub, Podpora vzdělávání, Karierní poradenství. Všechny tyto služby obstarávají pracovníci v přímé práci a já je metodicky a personálně vedu. 

Jak konkrétně?
Snažím se je podporovat, abychom došli ke společnému cíli - pomáhat lidem, kteří to potřebují a zároveň splnit vše, co je s tím spojené. Hledám s nimi řešení v klientské práci, připravuji a vedu porady, plánuji, radím se s kolegy, hlídám, aby jsme všechno dělali tak, jak je potřeba v různých projektech i ze zákonných povinností. Dávám zpětnou vazbu a kontroluji odvedenou práci. Také sleduji novinky v sociální i pedagogické sféře. V poslední době k nám nastoupilo několik nových lidí, takže se moje práce točila převážně kolem výberových řízení a teď aktuálně kolem zaučování.A pak jsem přibližně jednou týdně v NZDM, kde pracuji přímo s klienty, což jsou děti a mládež ve věku 7-19 let. Tato práce je o tom, že se jim snažím pomoci s tím, co je tíží, s čím si nevědí rady. Také jim v klubu ukazujeme, jak se dá trávit volný čas, motivujeme je a učíme nové věci. Když to shrnu, tak moje práce je hodně široká, každý den řeším něco jiného. Jednou jsem více sociální pracovnice a jindy tak trochu manažerka, poradkyně, administrátorka, personalistka... (s úsměvem)

Aha, děkuji. A proč zrovna tahle (resp. tyhle) pozice?
Do ČVT jsem nastoupila jako asistentka v Předškolním klubu, chvíli po tom jsem začala pracovat i v NZDM. Současnou pozici jsem myslím dostala kvůli tomu, že mám zkušenosti z více služeb a také asi kvůli svému zájmu a pečlivosti. Koordinátorku dělám zatím chvíli - od dubna. Takže se ještě učím, snažím se to dělat, jak nejlíp dokáži. Někdy je to skvělé, někdy je to náročné. Ale to mě právě baví. Cítím, že to má smysl.

Co děláš, když neděláš?
Baví mě jezdit na kole, číst, vařit a jíst, hrát badminton a volejbal, jít s kamarády na pivo, procházet se v lese, nedělat nic, mazlit kočky, koukat na filmy, hrát hry, sledovat, co se kolem mě děje a reagovat na to, tvořit nové věci a opravovat staré. Také ráda trávím čas se svým přítelem Honzou a svou rodinou - aktuálně mě nejvíc baví roční synovec Vašík.

Děkuji za rozhovor. Na závěr máš možnost vzkázat všem čtenářům/klientům/fanouškům cokoli – co to bude?
V poslední době hodně přemýšlím nad tím, co se děje s hodnotami, jak se lidé nechají lehce ovlivnit nebo je nic nezajímá, s přírodou, se vztahy mezi lidmi - prostě naší budoucností. Tak mě asi napadá toto:

Všechno, co děláme, má nějaký význam a dopad - můžeme tak ovlivnit, co po nás zůstane nebo nezůstane. Myšlenky jsou důležité, ale když si věci budeme jen myslet, tak se nestane nic.

 

Autor: Šárka Melenová, Koordinátorka služeb pro děti a mládež, sociální pracovnice v NZDM

Související články