Nevládní organizace zásadně nesouhlasí s návrhem exekutorů na zavedení tzv. fixní srážky v exekuci

Publikováno: 9. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Nevládní organizace zásadně nesouhlasí s návrhem exekutorů na zavedení tzv. fixní srážky v exekuci
© Foto: ivanacoi - pixabay

Vládní koalice jedná o návrhu exekutorů na rozšíření stávajícího systému srážek z příjmu navíc o institut tzv. fixní srážky. Jeho smyslem je umožnit exekutorům provádění srážek i nízkopříjmovým dlužníkům, a tím prolomit zákonnou nezabavitelnou částku. Fixní srážka by postihla pouze dlužníky s legálními příjmy, a to bez ohledu na jejich výši, a zahrnovala by i invalidní a starobní důchodce (v základní variantě má činit 1 890 Kč).

Nevládní organizace  Rubikon Centrum, Člověk v tísni, Institut prevence a řešení předlužení, Charita ČR a Rada seniorů  s návrhem exekutorů zásadně nesouhlasí! Efektivnější cestou k vyšší vymahatelnosti dluhů by bylo výraznější zvýšení minimální mzdy a lepší postihování práce načerno.

Návrh z dílny exekutorů by vedl zejména k:

  • penalizaci legálně pracujících dlužníků, neboť návrh nepostihuje ty, kteří pracují mimo legální ekonomiku,
  • dalšímu vytlačování zadlužených lidí do šedé ekonomiky,
  • riziku extrémní chudoby zejména důchodců či samoživitelů včetně jejich dětí,
  • zanedbatelnému zvýšení splátek věřitelům v porovnání s celospolečenskými náklady na řešení problémů ztráty bydlení a nedostatku financí na základní životní potřeby.

Nezabavitelná částka na nezbytné životní náklady v posledních dvou letech rostla v důsledku razantního zdražování  energií, které nás postihlo prakticky všechny. Ostatně i Exekutorská komora požadovala 100% navýšení minimálních plateb exekutorům právě kvůli zdražování. Už na konci roku 2022 byl přitom změněn výpočet nezabavitelné částky tak, aby rostla méně, než určovala tehdejší pravidla.

Zvýší vůbec návrh vymahatelnost dluhů? Výsledek může být kvůli demotivaci legálně pracovat dokonce opačný. Na hazard exekutorů tak můžeme doplatit všichni. I za bezdětného člověka pracujícího legálně za minimální mzdu totiž stát získá každý měsíc téměř 9 000 korun.

Další nevýhodou předloženého návrhu je, že výživné by při rozdělování výtěžku z minimální srážky nemělo přednost před běžnými pohledávkami, například z nebankovních úvěrů.

„Jde o nejasociálnější změnu za téměř dvacet let. Pokud exekutorský návrh vláda schválí, zařadí se po bok Pavla Němce, kvůli kterému v Česku eskaloval problém s exekucemi,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni. „Nedovolme, abychom primárně kvůli ekonomickým zájmům exekutorů připravili daňové poplatníky o peníze z legální práce dlužníků,“ dodává Pavla Aschermannová z Rubikon centra.

Od 1. ledna navíc došlo k výraznému snížení nezabavitelné částky pro dlužníka o více než 900 Kč. Koalice se také již dohodla, že zruší započítávání manželů do nezabavitelné částky, což ji dále sníží až o 3 176 Kč. Navíc se s růstem minimální mzdy zvýší srážky v exekuci a rozšíří počet dlužníků, kterým se bude nově srážet.

Efektivnější cestou k vyšší vymahatelnosti dluhů by bylo výraznější zvýšení minimální mzdy a lepší postihování práce načerno.

Autor: Rubikon Centrum, Člověk v tísni, Institut prevence a řešení předlužení, Charita ČR, Rada seniorů

Související články