NK Nový svět - letní střípky, radosti a starosti podzimu

Publikováno: 10. 9. 2011 Doba čtení: 3 minuty
NK Nový svět - letní střípky, radosti a starosti podzimu
©

NZDM, Ústí nad Labem: Následující řádky jsou určeny vám všem, které zajímá, jak se máme a co děláme v nízkoprahu v Matiční.

Léto 2011:

Začátkem července proběhl v lokalitách Krásné Březno a Předlice již 12. mezinárodní workcamp – 10 mladých dobrovolníků (z Jižní Koreje, Francie, Velké Británie, Španělska a Německa) se zapojilo do drobných rekonstrukčních prací v prostorách Nízkoprahového klubu Nový svět a Klubu pro matky s dětmi Stromeček. Dobrovolníci také připravili v obou lokalitách zábavná odpoledne plná her a soutěží pro místní děti a mládež, seznámili je s jazykem, kulturou a zvyky své země.

Spoustu nových zážitků, radosti, pohybu na zdravém vzduchu v krásné přírodě i dobrodružství dětem umožnily výjezdové akce, které jsou pro ně ve většině případů jedinou možností dostat se mimo lokalitu. Takže se měřily síly na sportovním víkendu ve Varnsdorfu, krásně se spalo i bálo pod skalními převisy u Máchova jezera, kde si děti alespoň na chvíli vyzkoušely pravý zálesácký život a umění „být v přírodě s přírodou.“ Dvou týdenních táborů s tématem „Člověk v běhu staletí“ se zúčastnilo 20 dětí. Vracely se nadšené, s novými vědomostmi o historii, bohatší o spoustu zážitků, nově uzavřená nebo upevněná přátelství, zocelené absolvováním noční stezky odvahy. No řekněte – kdo z vás měl možnost potkat během jediného týdne mamuta, pravěkou rodinku z jeskyně „U Hnátů“, mořeplavce a cestovatele, středověké rytíře i Bílou paní?

Důležitá zpětná vazba od dětí: 1. nejvíc nás bavilo: celotáborová hra a vůbec všechno, 2. nejmíň nás bavilo: túry (ale – kdyby nebylo těch otravných túr, neobjevili bychom spoustu krásných míst a nezažili ten úchvatný pocit, že přestože jsme už nemohli, nakonec jsme to dali), 3. nejvíc nám chutnalo: bramborová kaše a sekaná + koláče, 4. vzkaz pro tým: všichni bychom chtěli jet znovu. Tak uvidíme.

V průběhu léta se do lokality přistěhovaly další rodiny, do klubu začaly docházet nové děti, které jsme společně s ostatními před koncem prázdnin začali připravovat na start do nového školního roku.

Začátek podzimu 2011:

Od září děti mohou opět docházet na úkoly a doučování, na pravidelné skupinové aktivity a běžný provoz klubu, kterého se účastní denně kolem 30 dětí. Snažíme se využít pěkného počasí k pobytu a sportování venku a tak jsou v permanentním provozu všechny pomůcky a sportovní náčiní, které jsme mohli dětem pořídit díky podpoře z projektu NROS Pomozte dětem!

Díky spolupráci s radnicí ÚMO Neštěmice jsme vymalovali chodby v budově, které si děti při plánovaném rukodělném workshopu samy vyzdobí a dotvoří.

A tak zkrátka jedeme dál. Neplánujeme žádné megalomanské akce, ale těšíme se na každodenní společné chvíle. Kdy se budeme učit, budeme si hrát, budeme se radovat a dohadovat o svých názorech a pravdách, učit se obhajovat je před ostatními. To všechno do života dětí patří. Budeme ale muset dělat i něco, co by do jejich života už patřit nemělo a nemuselo.

Žijeme v prostředí, kde je dán velký prostor názorům extrémistů, společnost se radikalizuje. Ať už tuto situaci zavinil kdokoli, jsou to právě děti, na kterých se nejvíce podepisuje, přestože nemají žádnou možnost samy ji ovlivnit, nic špatného neudělaly. Děti jsou zvídavé, mají přístup k médiím, nerozumějí tomu, co se ve společnosti děje, proč je kolem nich tolik zloby a nenávisti. Je tedy na nás, abychom s nimi o všem mluvili, vysvětlovali, uklidňovali je, dávali informace a snažili se jim zajistit bezpečné prostředí, aby věděly, že někomu na nich záleží a že je tady pro ně. Informujeme děti i rodiče o plánovaných pochodech, aby se pro jistotu raději zdržovaly doma a nechodily do města. Když se sedmileté dítě bojí, zda je někdo na ulici jenom zmlátí nebo i zabije, tak je něco opravdu špatně.

Takhle smutně ale končit nechceme. takže jsme se měli a zase mít budeme fajn. Dáme zase vědět.

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Alena Malátová, ředitelka Nízkoprahového klubu Nový svět