Nové číslo Občasníku je na světě - 11/2021

Publikováno: 5. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Nové číslo Občasníku je na světě - 11/2021
© Foto: Koláž z Občasníku

Rok 2021 byl plný výjimečných událostí. Na začátku roku jsme zachraňovali osoby bez přístřeší před prudkými mrazy, plnou silou se zapojili do testování lidí na covid-19 a rozjeli kampaň za očkování. Když jsme mysleli, že se situace uklidnila, přišlo tornádo a vichřice downburst. Kromě krizových situací jsme se ale naplno věnovali i naší stálé agendě v podobě dluhového poradenství, vzdělávacích služeb, pomoci rodinám s dětmi a dalším. Ani letos nechyběl také festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Po půl roce Vám přinášíme další číslo Občasníku, kde se o našich aktivitách dozvíte více zajímavostí. Níže najdete výběr některých z nich a v závěru pak máte k dispozici celé číslo k přečtení či stažení.

Služby sociální prevence

• Většina služeb sociální prevence je koncentrována v Plzni. Půl hodiny cesty za Plzní všemi směry se dostupnost služeb radikálně snižuje. Proto si jako organizace zakládáme na terénním dosahu na co největší ploše Plzeňského kraje.

• V kraji sice působí celá řada společností a spolků v oblasti terénní práce, odborného sociálního poradenství či sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, nicméně při pohledu na porovnání demografické struktury kraje a prostorového rozmístění služeb je patrná disproporce. Dvě třetiny obyvatel žijí mimo Plzeň, ale 59% úvazků pracovníků v daných službách je alokováno v Plzni. 

Dluhové poradenství

• V oblasti dluhů je obrovskou událostí tzv. milostivé léto. Mnoho dlužníků má jedinečnou šanci zbavit se velké části dluhu po zaplacení jistiny a poplatku exekutorovi. Zahájili jsme rozsáhlou kampaň a spolu s odpovědnými samosprávami se snažíme informovat co nejvíce lidí.

• Díky schválení milostivého léta budou lidem, kteří spadli kvůli dluhům u státních institucí do exekuce, odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále. Na dlužníkovi tak bude pouze zaplatit jistinu a 908 korun exekutorovi za uzavření exekuce.

• Více informací najdete ZDE.

Práce s dětmi a mladistvými

• V oblasti vzdělávacích služeb máme za sebou řadu úspěchů v doučování i mnoho realizovaných volnočasových aktivit. Ty mají často zásadní vliv na život podpořených dětí a mimo jiné působí jako prevence kriminality.

• To ocenilo začátkem října i Ministerstvo vnitra ČR a náš dlouholetý projekt Daleko hleď získal 2. místo v soutěži o nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni pro rok 2021.

• Podpora vzdělávání by fungovala jen v omezené podobě bez zapojení dobrovolníků. Velmi si každého z nich vážíme a jsme rádi, když se s námi podělí o to, jak dobrovolnickou práci vnímají oni. V Občasníku proto najdete rozhovor s naší dlouholetou dobrovolnicí Jitkou Trefancovou.

Je toho ale mnohem více, celý Občasník si můžete přečíst ZDE.

Příjemné čtení přejeme!

A pokud Vás naše aktivity zajímají průběžně, sledujte naše facebookové stránky.

Autor: Tereza Králová

Související články