Nové filmy pro Vaše letní kino: zdarma k promítání v hospodách, doma i v českých věznicích

Publikováno: 28. 6. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Nové filmy pro Vaše letní kino: zdarma k promítání v hospodách, doma i v českých věznicích
© Foto: assistent08, CreativeCommons

Promítej i ty! se podařilo získat  další dva divácky úspěšné filmy z festivalu Jeden svět 2016. Nabídka volně stažitelných filmů se tak rozšířila na čtyřicet tři dokumentů, které si už v Česku shlédlo přes sto tisíc diváků. Organizátoři začali nově nabízet filmy také domům pro seniory nebo českým věznicím. 

“Místo i publikum je čistě na promítačích. Lidé filmy promítají po hospodách i klubech, na farách i u sebe na zahradě, ale měli jsme už i promítání v planetáriu nebo v solné jeskyni,” říká koordinátor projektu Ondřej Kamenický. “Z letošního festivalu se dosud podařilo získat práva na šest filmů oceněných festivalovou porotou a diváky, které slibují mimořádný zážitek i inspiraci,” dodává Kamenický.

Nový film Švédská teorie lásky zavede diváky do země, která se stala symbolem ekonomického a sociální vyspělosti dnešního světa. Ukazuje odvrácenou stránku touhy po individuálním štěstí a maximální osobní nezávislosti, která stovky tisíc Švédů dovedla k životu v absolutním osamění a část z nich pak k hledání cesty zpět ke společnému životu. Naopak druhý film Hooligan Sparrow zaznamenává častokrát skrytou kamerou potřebu bojovat za sociální spravedlnost navzdory šikaně a fyzickému napadání, která vedly čínskou aktivistku do neohroženého střetu se státní mocí.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jděte si pro svůj film na

Jak funguje Promítej i ty!?

Projekt aktuálně nabízí 43 dokumentárních filmů v kinokvalitě. Většina z nich je dostupná online a kdokoli si film může jednoduše stáhnout a promítnout svému publiku. Každý film doprovází informační materiály, z nichž je možné dozvědět se o tématu filmu více.

Jedná se o alternativní formu distribuce výjimečných dokumentárních filmů, které by kina z důvodu nízké výdělečnosti nezařadila do programu. Díky Promítej i ty! filmy z Jednoho světa nabírají druhý dech; dostávají se do míst po celé zemi a otevírají debatu o významných společenských otázkách. Zapůjčení filmu má jedinou podmínku: musí se promítat zdarma, bez vstupného.

Do projektu se od jeho vzniku v roce 2010 zapojilo přes 3000 dobrovolných promítačů a promítaček, kteří uspořádali téměř 13000 projekcí pro více jak 100 tisíc diváků a divaček. 

Letní přírůstky 2016

Švédská teorie lásky(režie Erik Gandini) - Švédsko se vydává za modelový příklad sociálního státu. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství je Švédsko zemí zpřetrhaných rodinných vazeb. Lidé často žijí sami a sami umírají, aniž někomu chybí.

Hooligan Sparrow (režie Nanfu Wang) – Neohrožená lidskoprávní aktivistka Je Chaj-jen nebo-li Hooligan Sparrow (darebácký vrabčák) bojuje v Číně především za práva žen. Dokonce zadarmo pracovala v nevěstincích, aby prostitutkám vymohla právní status a nárok na zdravotní péči.

Další filmy z jara 2016

Syrská love story (režie Sean McAllister) – příběh manželského páru syrských aktivistů, kteří jsou nuceni opustit domov a s dětmi odcházejí přes Libanon do Francie. Rozpadá se nejen jejich vlast, ale i vztah. Dokument letos na Jednom světě získal Cenu za nejlepší film.

Co se nenosí (režie Jaak Kilmi, Lennart Laberenz) – film o snahách estonské módní návrhářky Reet Ausové zavést principy udržitelnosti do textilního průmyslu. Reet vyvíjí metodu upcyklace, která využívá materiál z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty.  

Sedm písní pro dlouhý život(režie Amy Hardie) – muzikál z prostředí skotského hospicu, kde klienti dostávají různé druhy paliativní péče a se zdravotní sestrou Mandy se oddávají terapeutickým účinkům hudby a zpěvu.

Kola vs. auta (režie Fredrik Gertten) – dokument přístupu světových metropolí k dopravní politice – zatímco někde vítězí diktát automobilového průmyslu, jinde se kola stala převažujícím dopravním prostředkem. Všude působí občanské iniciativy bojující za bezpečný pohyb v městském prostoru.

Nemusíš s láskou, stačí s citem(režie Lenka Vochocová, Kateřina Bubeníčková) – dokumentární film, který boří tabu o sexuálním životě mentálně hendikepovaných. Jeho čtyři hlavní hrdinové řeší otázky ztráty panictví, nucené sterilizace, péče o dítě apod.

 

A další na www.promitejity.cz...

* Pro více informací kontaktujte: ondrej.kamenicky@jedensvet.cz, 737484558

Autor: ČvT

Související články